Kamuoyunda Ayşe Tuba Arslan’ ın eski eşi tarafından satırla öldürülmesinin ardından verilen cezanın önce müebbet olması, ardından cezanın 24 yıla indirilmesi nedeniyle büyük bir tepki oluşmuştu. Satırla işlenen cinayettin ilk istinaf mahkemesinde “ haksız tahrik “ nedeniyle yapılan ceza indirimi vicdanlarda kabul görmeyen bir durum oluşturmuştu. Yargıtaya giden davanın bozma kararı sonrasında, duruşmanın tekrar yapılması sonrasında ceza ağırlaştırılmış müebbet hapis olarak belirlendi.

Eskişehir’ de yaşayan Ayşe Tube Arslan’ ın babası Serdar Arslan, annesi Meral Sondikme, avukatı Betül Duman ile CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ile Utku Çakırözer, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'ndeki duruşmayı Eskişehir 4. Ağır Ceza Mahkemesi salonundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile takip etti. Duruşmaya, tutuklu sanık Yalçın Özalpay da cezaevinden SEGBİS'le katıldı. Duruşmada sanık için iyi hal ve haksız tahrik hükümleri uygulanmayarak verilen ağırlaştırılmış müebbet cezası sonrasında, Ayşe Tuba Arslan’ ın yakınları tarafından gazetecilere açıklamalar yapıldı.

Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası Kesinleşti

Ayşe Tuba Arslan’ ın babası Serdar Arslan, duruşma sonrasında, “ Allah bu acıyı kimseye yaşatmasın. 23 şikayet dilekçemizden eğer biri dikkate alınsaydı, biri uygulamaya alınsaydı kızım belki bugün yaşıyor olabilirdi. Kızım tasarlanarak, takip edilerek, vahşice şehrin göbeğinde öldürüldü. Dağın başında değil, şehrin göbeğinde. Sözün bittiği yerdeyiz. Karar ne de olsa sevindirici bizim için. Bundan sonra caydırıcı bir karar olur inşallah. Kadınlarımız, kızlarımız öldürülmesin. Benim temennim; bu zihniyet, bu görüş ortadan kalksın. Kadınlarımız, kızlarımız sahipsiz bırakılmasın. Kadınlarımıza, kızlarımıza hoşgörü ile bakılsın, hor gözle bakılmasın. Onlar bizim canımız, kanımız. Onlar bizim anamız, onlar bizim bacımız. “

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Avukat Betül Duman yerel mahkemenin verdiği kararın Yargıtay’ da bozulmasının ardından yapılan yeni duruşma ve alınan sonuçla ilgili yaşanan süreci aktardı. İlk karar sonrasında temyiz yoluna başvurduklarını söyleyen Duman, “ Tekrar Bölge Adliye Mahkemesinde bir duruşma oldu. Bölge Adliye Mahkemesi heyeti, temyiz mahkemesinden gelen karara uyulmasına karar verdi ve Ayşe Tuba Arslan'ın katilini 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Herhangi bir haksız tahrik indirimi uygulamadı.' Dedi.

Ne olmuştu?

45 yaşındaki Ayşe Tuba Arslan, boşandıktan bir ay kadar sonra 11 Ekim 2019 tarihinde,  Eskişehir' de eski eşi Yalçın Özalpay tarafından satırla öldürülmüştü. Katil zanlısı Özalpay yargılandığı Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesince 3 Temmuz 2020'de “ nitelikli kasten öldürme “ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu kararın istinaf incelemesini yapan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi ise 2021'de sanık hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 29'uncu maddesinde belirtilen 'haksız tahrik' indirimini uygulamış, cezayı 24 yıla düşürmüştü.