Sizin için erken emekliliğe giden ve devlet onaylı olan tam 10 farklı yöntemi listeledik. Buyurun başlayalım!

Doğum Borçlanması

Doğum borçlanması, doğum yaptığı 2 yıllık süreçte işinden ayrı kalan ve bu dilimde prim ödemesi gerçekleşemeyen kadın çalışanların, yatmamış primlerini toplu olarak yatırabilmelerini sağlayan bir sistem. Bu sistem ile tam 6 yıla kadar erken emekli olabilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yıpranma Payı

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışması nedeniyle hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpranma yaşayan vatandaşlar, tam 5 yıla yakın erken emekli olabiliyorlar. Zorlu işlerde çalışan vatandaşlara devlet tarafından ilave prim hakkı veriliyor.

Askerlik Borçlanması

Bu yöntem erkek vatandaşlara tanınıyor. Prim ödeme süreci askerlikten önce başlayan ve sonrasında askerliğe giderek bir süre prim ödemesi alamayan vatandaşlar, askerden döndüklerinde prim ödemesi gerçekleşmeyen sürecin ödemesini toplu bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

Engelli Çocuk Sahibi Olanlar

Bu avantaj, çalışan kadınlara tanınıyor. Bakıma muhtaç bir evladı olan vatandaşların prim günleri 1 gün olarak değil 1.25 gün olarak hesaplanıyor. Bu sayede çalışan kadınlar erkenden emekli olabiliyorlar.

Malulen Emeklilik

Çalıştığı süreç içerisinde yaralanan, ciddi bir kaza geçiren ya da hastalık atlatan vatandaşlar eğer 10 yıllık bir sigorta geçmişleri varsa malulen emekli olabiliyorlar. Malulen emekli olabilen vatandaşlar, yaşadıkları zedelenme sonucunda erkenden emekli olabilme fırsatı yakalıyorlar.

Tutukluluk Hakkı

Sigortası başlatılan bir vatandaş, çalıştığı süreç içerisinde herhangi bir suçtan dolayı bir tutukluluk yaşarsa bu tutukluğun son bulmasının ardından cezaevinde geçirilen sürenin prim karşılığı devlete ödenebilir.

Adaylık Hakkı

Bir devlet memuru, yerel seçimlerde aday olmak için işinden istifa edebilir. Bu istifa sonucunda adaylığı başarısız olan vatandaş, memurluğa geri dönebilir ve adaylık nedeniyle işinden ayrı kaldığı sürecin prim ödemesini toplu bir şekilde gerçekleştirebilir.

Akademik Destek

Akademik kariyerini geliştirmek için yurt dışında ya da yurt içinde doktora ve uzmanlık eğitimi alan kişiler, bu eğitim sürecinin prim ödemesini toplu bir şekilde yaparak erken emekliliğe hak kazanabilirler.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Avukatlık Hakkı

Hukuk bölümünden mezun olan ve bunun ardından 1 yıllık staj sürecini yaşayan avukatlar, staj yaptıkları sürecin prim ödemesini gerçekleştirebilirler. Bu sayede yapılan staj emeklilikte herhangi bir gecikmeye yol açmamış olur.

Grev Hakkı

Herhangi bir sendikaya bağlı işçilerin, yaptıkları grev nedeniyle işlerinden ayrı kaldıkları süreçlerde, bu grev süresinin prim ödemesi gerçekleştirilebilir.