13 Kasım akşamı saat 16.20'de İstanbul Taksim'de İstiklal Caddesi'nde meydana gelen bombalı patlamanın ardından kentte ve ülkede ek güvenlik önlemleri alınmaya devam ediyor. Yaşanan terör saldırısının ardından 6 kişi hayatını kaybederken 81 kişi de yaralanmıştı. İstiklal Caddesi'nde hayat henüz tam olarak normale dönemezken alınan güvenlik tedbirleri kapsamında caddede bulunan beton saksılar kaldırılmaya başladı. İşte haberin detayları!

Banklardan Sonra Saksılar da Kaldırıldı

Geçtiğimiz akşam İstanbul'un en kalabalık caddelerinden birisi olan İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamanın ardından 6 kişi hayatını kaybederken 81 kişi de yaralanmıştı. Yaralıların tedavisi ise Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam ediyor. Patlamanın ardından hızla harekete geçen güvenlik güçleri kısa süre içerisinde olayı gerçekleştiren şüpheliyi yakalayarak gözaltına almayı başardı. Yapılan operasyonlar sonucunda da çok sayıda gözaltı olduğu biliniyor. Diğer yandan kentte ve özellikle de kalabalık alanlarda güvenlik önlemleri arttırılmış durumda. Güvenlik kapsamında İstiklal Caddesinde bulunan saksılar da kaldırılmaya başlandı. Öncelikle caddede bulunan banklar güvenlik gerekçesi ile kaldırılmıştı. Bunun ardından İstanbul Valiliğinin aldığı kararı uygulamak için kolları sıvayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri beton saksıları da kaldırmaya başladı. Beton saksılarda bulunan bitkiler ise teker teker sökülerek kamyonlara yüklendi. Ekipler tarafından 150 ağacın parkalara dikilmek üzere çıkarıldığı ve 90 beton saksısının da vinç yardımıyla kaldırıldığı öğrenildi. Bu esnada beton saksıları kaldırılması çalışmaları için İstiklal Caddesi saat 22.00'den itibaren yaya trafiğine kapatılacak.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Şüpheli Suriye Uyruklu

İstiklal Caddesi'nde yaşanan bombalı patlamanın ardından teröristin kimliği de ortaya çıktı. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin Suriye uyruklu Ahlam Albashir olduğu öğrenildi. Türkiye'ye Afrin üzerinden giriş yapan 23 yaşındaki Albashir, saldırının olduğu gece Küçükçekmece'de saklandığı evde ele geçirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise olayla ilgili şu açıklamaları yaptı: "Olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashir isimli şahıs sağ olarak ele geçirilmiştir. Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG Terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir. PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani'deki merkezinden İstanbul'da eylem talimatı alarak 13.11.2022 Pazar günü saat 16:20 sıralarında Bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir. Olayla ilgili başlatılan çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir."