Pandemi ve ardından gelen Akdeniz krizi ve Rusya Ukrayna Savaşı, küresel ekonomi ciddi dalgalanmalar içerisine soktu. Ticaretteki ithalat ve ihracatların yanı sıra ekonomik yaptırımların gündemden düşmediği bugünlerde altında tarihi rekorlarını kırmayı başarmıştı. Peki Nisan ayının ikinci haftasıyla birlikte altında hareketlilik hangi yönde seyredecek? İşte uzmanların görüşleri!

Altın Fiyatları Düşecek mi?

Küresel tablonun oluşturduğu olumsuz tablo dünya ülkeleri için enflasyon rakamlarında yaşanacak yeni artışların sinyallerini veriyor. Gelişmiş ülkelerde dahi enflasyon oranlarının tarihi seviyelere çıktığı son yıllarda yatırımcılara en güvenli liman altın oldu. Altın bu dönemde yakaladığı yüksek çıkışlı ivme ile yatırımcılarına önemli kazançlar oluşturdu. Küresel para piyasalarına sirayet eden savaş ekonomisi tablosunun etkileri altına olumlu şekilde yarıyor. Altın yatırımcıları için uzmanların önerisi kesinlikle ve kesinlikle panik satışlarına yönelmemeleri gerektiği yönünde oluyor.

Altın yatırımlarının temel grafiği gereğince belirli düşüşlerin gözlemlenmesinin son derece olağan olduğu belirtiliyor. Özellikle altın fiyatlarının yapacağı grafikteki minik aşağı yönlü hareketleri, şu anki dünya gündeminin piyasalar üzerinde yarattığı baskı göz önüne alındığında, kısa vadede önemli çıkışların habercisi olarak da değerlendiriliyor.

Ons Altın Son 1 Ayın Zirvesini Gördü

ONS altın 25 Nisan 2022 itibariyle son 1 aydır gördüğü en yüksek seviyeye çıktı. ONS altın 24 Nisan’ı 1.972 TL gibi rekor bir seviyede kapatmayı başardı. Bu tablosuyla dünyada yaşanan son gelişmeler altının daha önceki uzman yorumlarında da öne çıktığı üzer 2.000 Dolar sınırını olabildiğince zorlama gayretçi içerisinde görünüyor. Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın sona ermemesi, Akdeniz’de yeniden başlayan hareketlenmeler ile birlikte altının en azından bir süre daha yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı olacağı düşünülüyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Gram Altında Hedef 1.500 TL

ONS altında yaşanan yükselişler tabii ki altının diğer birimlerinde de önemli olumlu etkilere yol açıyor. Özellikle gram altın fiyatlarında 1.500 TL bandının artık geçileceği görüşü hakim. Uzmanlar gram altının 1.500 TL seviyesini aşarak, bugün itibariyle çeyrek altın fiyatları seviyesine ulaşacağı yönünde görüşler piyasalara damga vurmaya devam ediyor.