Pandemi döneminin başından beri uluslararası boyutta yaşanan ithalat ve ihracat sorunları, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş ve diğer uluslararası krizlerle birlikte dünya ekonomisi sallantı içerisinde bulunuyor. Gelişmiş ülkelerde dahi enflasyon artışına neden olan bu dönemde yatırımcılar güvenli liman altın piyasalarına yöneldi. Altın piyasalarında hareketliliğe neden olan bu gelişmelerin ardından rekorlarda kırılmıştı. Dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelerle yükselişini sürdüren Dolar kuruyla birlikte Türkiye’de son altın ve Dolar durumuna dair tüm gelişmeler!

Altın Fiyatları İçin Dikkat Çeken Tahminler

ABD’de geçtiğimiz hafta içerisinde açıklanan enflasyon beklentisi rakamlarındaki yükseliş beklentisi, Haziran’ın ikinci haftasında piyasaları sarstı. Dünya genelinde gelişmiş ekonomileri dahi sarsan uluslararası krizler, tüm ülkelerde enflasyon artışına neden oldu. Faiz artırım kararlarının bir bir açıklandığı bu dönemde altın piyasası ise ciddi hareketlilikler yaşıyor. 2021’in son aylarından beri ciddi yükselişler yaşayan ve tarihi rekorlarını kıran altın fiyatları ile ilgili uzmanlar uyarıyor.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra ABD Merkez Bankası(FED) tarafından Çarşamba günü açıklanacak para politikaları kararı ile birlikte altın piyasalarında ciddi bir hareketlilik bekleniyor. Gram altın fiyatlarının geçtiğimiz Aralık ayından bu yana ilk defa 1.000 TL seviyesinin üzerine çıktığı bu dönemde, altın fiyatları için yükseliş beklentisi devam ediyor. Öyle ki çoğu ekonomi uzmanı gram altın fiyatlarının 1.400 TL seviyelerine dahi yükselme şansının olduğu değerlendirmelerinde bulunuyor. Ons altın fiyatı ise yeni haftanın ilk gününü 1.831.18 Dolar’dan işlem görerek kapattı.

Dolar Haftaya Yükselişle Başladı

Geçtiğimiz hafta içerisinde uluslararası açıklamalarının yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yeni ekonomi paketleri Dolar/TL paritesinde ciddi dalgalanmalara neden olmuştu. Yeni paketlerin açıklanacağının duyurulmasıyla birlikte düşüşe geçen Dolar, ekonomi paketlerinin açıklanmasından sonra yeniden yükseliş yaşamıştı. Geçen haftanın son gününde düşüş yaşamış olsa da hafta başına göre Dolar haftayı yükselişle kapatmış oldu.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Yeni hafta ile birlikte Dolar kurundaki yükseliş ise devam ediyor. Dolar/TL paritesindeki son durum haftanın ilk gününü 17.26 TL’den işlem görerek, kapattığını gösteriyor. Uzmanlar FED’in para politikaları kararı sonrasında Dolar için yeniden bir yukarı yönde ivme oluşması beklentisi olduğu konusunda uyarıyor.