Doların gücünün korunmasına yönelik olarak son birkaç aydır FED tarafından önlemler, giderek daha fazla piyasayı etkilemeye ve sonuçlarını birazda beklentilerin üzerinde vermeye devam ediyor. Özellikle son iki haftadır değer kazanmaya devam eden dolar, 20 yıl sonra Euro ile aynı seviyeye ulaştı. Yıllar sonra dolar ve Euro seviyesi eşitlenerek, doların Euro kadar güçlü olmasına neden oldu. Yaşanan bu durum, birazda doların kontrolsüz şekilde değer kazanması anlamına geliyor.

Dolayısıyla bundan sonraki süreçte, bundan önceki süreçte olduğu gibi beklenmedik hareketlenmeler olabileceği uzmanların tahminleri arasında yer alıyor. Dolardaki bu güçlenme elbette öncelikle altın fiyatlarının yükselmesinin önünde engel oluşturuyor. Olağan bir piyasa durumunda, altın fiyatlarının sürekli yükseliş kaydetmesi gerekirken, doların yukarı hareketiyle birlikte, Euro’ nun ve hatta Sterlin’ in bile değer kaybetmesi, altını baskılamaya devam ediyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Altında Son Durum Nedir?

Altın dolar ve diğer ekonomik kıstaslar tarafından baskılanmaya devam edilen bir süreç geçirmeye devam ediyor. Altının üzerindeki baskının biraz hafiflemesi bile, hızlı bir yükselişe geçeceğinin ön sinyallerini vermeye devam ediyor. Buna karşın doların yukarı yönlü hareketiyle birlikte, Euro’ nunda içerisinde bulunduğu durgunluk bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Diğer bir deyişle, eğer olağanüstü bir durum ortaya çıkmazsa, altın bir süre daha bu seviyelerde kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Dolar ne kadar yükselirse yükselsin, altın fiyatlarında büyük bir düşüş beklenmiyor. Buna karşın üzerindeki baskının biraz hafiflemesi bile, bir rekorun ortaya çıkmasına sebep olacak kadar yükseliş ortaya koyabilir.

Dolarda Son Durum Nedir?

Doların bu haftaki seyri, beklentilerin üzerinde bir yukarı yükseliş hareketiyle devam ediyor. Bu durum diğer tüm emtiaların bundan etkilenmesine de neden oluyor. Euro ve altın doların baskısını üzerinde hissediyor. Doların yükselişinin 20 liranın üzerine kadar devam edeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Buna karşın yaşadığı zirveler nedeniyle, zirveden uzun zamandır uzakta olan altın dururken, doğru bir yatırım aracı olmayacağı görüşü, uzmanlar tarafından sürekli nakledilen bir tahmin. Eylül ayına kadar doların 20 liranın üzerine çıkacağı beklentisi devam ediyor. Bununla birlikte, dolar tahminleri bozan hareketlilik sergilemeye devam ediyor.