Geçen yıldan beri tüm dünya ekonomilerinde yaşanan dalgalanmalar enflasyon oranlarında beklenen ve hatta beklenenden daha fazla artışların yaşanmasına neden oldu. Gelişmiş ülkelerin enflasyon oranlarındaki yükselişe karşı faiz arttırma açıklamaları global ekonomiyi krize sürüklüyor. Son dönemde güvenli liman olarak belirlenen altın ise rekorlar kırıyor. İşte hem altın hem de Dolar piyasalarındaki uzmanların beklentileri!

Altında Yükseliş Devam Edecek

Altın piyasaları 2021’in ikinci yarısından beri sürekli yükselmeye devam ediyor. Ülke ekonomilerindeki olumsuzlukların getirdiği enflasyon artışları, yatırımcıların güvenli liman olan altın piyasalarına yönelmesine neden oldu. Bu durumda altın fiyatlarında tarihi rekorların kırılmasına neden oldu. 2022 ikinci çeyrek döneminde altın dalgalanmalı bir hareket izlese de devam eden Ukrayna ile Rusya savaşı ve son dönemde patlak veren Çin’in Tayland krizi nedeniyle ABD ile gerilmesi altın piyasalarında artışı tetiklemeye devam ediyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Son dönemde altın fiyatları için yükselişin döviz paritelerinde %3 seviyelerine ulaştığı, bu yükselişin TL paritesinde ise %8 seviyelerine kadar çıktığına dikkat çekildi. Son gelişmelerin etkisiyle de birlikte altında belirtilen küçük düşüşlerin adeta bir alım fırsatı niteliği taşıdığı ve yakın dönemde dahi altında bariz şekilde kazanç fırsatları oluşturacak yükselişlerin geleceği belirtildi.

Ağustos ayının ilk haftasındaki son kapanış gününe gram altın fiyatı 1.025.35 TL, çeyrek altın fiyatı 1.694.45 TL, yarım altın fiyatı 3.389 TL ve Cumhuriyet altını 6.755 TL bandında giriyor. Ons altın fiyatı ise 1.774 Dolar seviyesinde bulunuyor.

2022 Ağustos Dolar Beklentileri

Dolar ile TL paritesinde yükseliş ivmesi direnç kırma noktasına kadar geldi. Öyle ki 2021 Aralık ayından beri ilk defa Dolar/TL paritesinde 18 TL seviyesi aşıldı. Ancak bir süre bu seviyede kaldıktan sonra yeniden 17.94 TL seviyelerine kadar geriledi. Son olarak uluslararası piyasalarda Dolar performansı, ABD Merkez Bankası(FED) Başkanı tarafından yapılan faiz arttırma hızı konusundaki stabil durumun sürdürüleceği yönündeki sinyaller, Dolar kurundaki yükselişi önemli şekilde tetikledi.
Gelecek aya ilişkin olarak FED toplantısının ardından uzmanların öngörüsü 50 baz puan faiz arttırım kararının alınacağı yönünde oldu. Bu durumda Dolar/TL paritesinde ciddi bir yükselişin gerçekleşmesine neden olacağı belirtiliyor.