Dünya ekonomik sistemi, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca salgın nedeniyle, salgının etkisini yitirmesiyle de Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaşa paralel daha önce deneyimlemediği süreçlerden geçiyor. Salgının ekonomik açıdan tüm dünya ekonomilerinde ve özellikle ABD ekonomisinde oluşturduğu etkiler en az birkaç yıl boyunca görülmeye devam edecek. Bunun yanından Rusya’ ya uygulanan ambargolar ve buğday, doğalgaz ve benzeri kritik öneme sahip ürünlerin dünya genelinde sıkıntıya girmesi, daha farklı bir olağanüstü süreç oluşturuyor.

Tüm bunların etkileri ABD içerisinde enflasyon olarak önlenemez bir sorun oluşturuyor. Doların gücünü koruması ve uluslararası piyasalardaki hâkimiyetini sağlamlaştırması için, FED tarafından sürekli yeni hamleler yapılıyor. Bu durum aynı zamanda son 6 aydır devam eden bir baskılama oluşturuyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Altın Fiyatları Artmaya devam Edecek mi?

Altın aslında FED tarafından yapılan hamlelerle, son 6 aydır baskı altında tutuluyor. Üzerindeki baskı nedeniyle ataklar şeklinde yükselebilen altın fiyatları, ons fiyatı olarak 1.865 dolar seviyesine ulaşmış durumda. Bundan sonra ki süreçte de doların gücünün korunmasına yönelik çeşitli müdahaleler yapılacak. Beklentide FED tarafından yılsonuna kadar 3 defa daha faiz artırımı yapılması yönünde. Bu faiz artırımları doların gücünü korumasını ve hatta yükselmesini sağlarken, altının fiyatını da baskılamayı sürdürecek. Buna karşın kısa ataklar şeklinde altın fiyatlarının yılsonunda 2.150 dolar seviyesine kadar ulaşması da diğer bir beklenti. Buna karşın kısa vadeli yükselişlerden kar elde etmek isteyen yatırımcılar için, altın yeterli bir yatırım aracı olmayabilir.

Dolar Artmaya devam Edecek mi?

Salgın sonrasının ekonomik olumsuzlukları, ABD ekonomisinde en az birkaç yıl daha görülmeye devam edecek. Elbette buna karşı önlemler alınıyor ve doların gücünü korumasına özellikle çalışılıyor. Bu müdahalelerin özellikle bu yıl içerisinde halen birkaç defa görülmesi bekleniyor. Çünkü dolar gibi tüm piyasayı çıkışıyla da düşüşüyle de etkileyecek bir değerin korunması, dünya ekonomisi açısından da önem taşıyor.

Yılsonuna kadar yapılacak faiz artışlarıyla birlikte, doların yükselmesinin devam etmesi beklentisi var. Buna karşın özellikle Rusya ile Ukrayna arasında ki savaşla ilgili yaşanacak bir olağanüstü gelişme, tüm planları alt üst edebilecek etkiler oluşturabilir.