Döviz kurları ve altın piyasaları geçen yıldan beri oldukça hareketli dönem geçiriyor. Uluslararası siyasi ve ekonomi krizleri, tüm dünya ekonomilerinde enflasyon artışlarına neden oluyor. Özellikle de dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi merkez bankaları tarafından faiz arttırım kararları alınıyor. Bu tabloda altın piyasaları düşüş grafiği ortaya koyarken, Dolar/TL paritesinde ise yükseliş tüm hızıyla devam ediyor. İşte 2022’nin son aylarında uzmanlarda altın ve Dolar tahminleri!

Altın İçin Yıl Sonuna Ürküten Değerlendirme

2022 Eylül ayı altın piyasaları için negatif bir tablo oluşturmaya devam ediyor. Son günlerde düşüş yönlü bir hareket seyrine sahip olan altın için uzmanlarda yatırımcıları endişelendirecek değerlendirmeler geldi. Öyle ki uzmanlar gram altın fiyatları için 1.450 TL ile 1.500 TL aralığında bir fiyat tablosu ortaya koyuyor.

2022 Ağustos ayında 2.000 Dolar seviyesini aşarak, rekor kıran Ons altın fiyatı, daha sonrasında ciddi bir düşüş skalasına girmişti. Bu çerçevede 2022 Eylül ayında Ons altın fiyatı 1.699 TL seviyesini gördü. Dün gerçekleşen fiyattaki bu kırılma, Ons altın için alt direnç noktası olan 1.700 Dolar’ı kırması anlamına geliyor. Bu durumda düşüş trendinin tüm hızıyla devam ettiğini gösteriyor.

ABD Merkez Bankası(FED) tarafından 75 baz puan faiz arttırımı geldi. İngiltere Merkez Bankası tarafından da 50 baz puan faiz arttırımı kararı geldi. Bu gelişmeler altın fiyatlarının seyrinde anında etkiler oluşturdu. 22 Eylül itibariyle gram altın fiyatı 1.003 TL seviyesinde işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatı ise 1.609 TL seviyesinde, Cumhuriyet altını fiyatı 6.418 TL ve yarım altın fiyatı 3.219 TL olarak gerçekleşti.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Dolar Yükselişe Devam Ediyor

FED’in 75 baz puan indirim kararı almasıyla birlikte Dolar/TL seviyesinde ciddi bir yükseliş etkisi ortaya çıktı. FED’in kararının hemen ardından Türkiye Merkez Bankası tarafından faiz indirimi haberi geldi. Merkez Bankası faizi 100 baz puan indirdi. Böylelikle Türkiye’de MB politika faizi 12’ye indi. Bu gelişmeler üzerine Dolar, TL karşısında rekor tazeledi. Böylelikle 22 Eylül’de Dolar/TL paritesinde 18.40 seviyeleri görüldü. Ancak daha sonra 18.33 TL seviyelerine geriledi.