Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Dünya tarihi boyunca altın her zaman en güvenilir yatırım aracı olarak görülmüş ve bugünde aynı anlamda değer taşımaya devam ediyor. Özellikle altın ve döviz fiyatları için yaşanan hareketlilik, yatırımlar açısından ciddi fırsat kapıları açıyor. Günümüzde Ukrayna krizi, Doğu Akdeniz krizi ve Pandemi gibi tüm dünyayı etkileyen gelişmeler karşısında diğer tüm yatırım araçları sıkıntı yaşarken, altın yatırımcılarını mutlu etmeye devam ediyor. Bu yüzden uzun vadede zararı olmayacağını düşünen yatırımcılar, altın fiyatlarının yükselmesini heyecanla bekliyor. Global ekonomideki dalgalanmalarla birlikte altın fiyatları ve Dolar fiyatları günün en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor.

Altın Fiyatlarında Son Durum

Geçtiğimiz yıldan beri yatırımcıların en fazla kazanç yakaladığı yatırım araçlarının başında yine altın geliyor. Altın’ın 2021’deki yükselişi, global piyasalarda savaş ekonomisi söylemlerinin dile getirilmeye başlanmasına dahi neden olmuştu. Bununla birlikte 2022’nin ikinci çeyreğinin henüz başında altın fiyatları dalgalı bir seyir izlemeye başladı. Özellikle global piyasada ons altın fiyatları, hem Dolar endeksinde hem de tahvil faizlerinde meydana gelen yükseliş ile birlikte 1.900 Dolar seviyesi sınırını gördü.

Son dönemde altın fiyatları için en alttaki sınır olarak kabul görmeye başlayan 1.900 Dolar seviyesini altının dün itibariyle yeniden test etmesi, piyasalarda gerginliğe yol açtı. Ancak mevcut uluslararası işleyen süreçlerin etkisiyle uzmanların değerlendirmeleri altın fiyatlarının en azından 2022 yılı içerisinde alttaki sınır 1.900 Dolar seviyesini geçemeyeceği yönünde oluyor. Hatta tam tersi olarak üst sınırı olan 2.000 Dolar seviyelerini geçme potansiyelinin fazlasıyla büyük olduğu da belirtiliyor.

Gram altın fiyatları ise Mayıs’ın ilk haftasını yükselişle kapattı. Haftanın son işlem gününde en yüksek 912.46 TL seviyesine ulaşan gram altın, en düşük 892.42 TL seviyesini gördü.

Dolar Fiyatlarında Son Durum

Dolar/TL paritesi de son dönemin en hareketli yatırım planlarından birisini sunuyor. Merkez Bankası’nın yaptığı müdahaleleriyle 15 TL altında tutulan Dolar fiyatları, en ufak bir hareketlenmeden dahi fazlasıyla etkileniyor. Mayıs ayının ilk haftasının son işlem gününde Dolar 14.87 TL seviyesinden başlangıç yaptı. FED(Amerikan Merkez Bankası) tarafından yapılan 50 baz puan politika faizi indirimi, piyasalarda ciddi bir rahatlamaya neden oldu. Haftasonu itibariyle Dolar/TL paritesinde güncel fiyat 14.94 TL seviyesinde bulunuyor.