Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Altın ve dolar fiyatlarını etkileyen birçok unsurun aynı anda yaşanması, hem altın hem de dolar yatırımcıları için endişeli zamanların oluşmasına neden oldu. Bir yandan salgın sonrası toparlanmaya çalışan dünya ve ABD ekonomisi, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve bunun dünya genelindeki ekonomik etkileri, öte yandan ABD’ de yaşanan hayat pahalılığının dizginlemez yükselişi. Bunların yanında daha birçok etken dolar üzerinde ağır bir baskının oluşasına neden oluyor. Dolarda yaşanan bu baskılar, altının da bundan etkilenmesine neden oluyor. Bu sebeple FED tarafından doların gücünün korunması ve hatta daha güçlü hale gelmesi için bazı çalışmalar yapılmasına neden oldu. Bu durum şu anda Kripto para piyasalarını bile etkilemiş durumda.

Altın Fiyatları Neden Düşüyor?

Dolar için FED tarafından yapılan faiz artışı hamlesi ve bu artışın tarih olarak ta öne çekilmesi, doların gücünün korunmasına yönelik olarak devam ediyor. Dolara yapılan bu destekler, altın üzerinde ağır bir baskı oluşturuyor ve bu durum altının 2 ayın en alt seviyesine inmesine neden oldu. Altın şu anda piyasalarda 1.811 dolardan işlem görüyor. Rusya ile Ukrayna krizi ve Rusya’ya uygulanan ambargolar nedeniyle, altın en güçlü yatırım aracı olarak, yoğun bir yükselişe girmişti. Bu yükselişin yanında altın en güçlü yatırım aracı olarak düşüşe geçeceği beklentisi bulunmuyordu.

Aksine bu yıl boyunca yükselmesi beklenen olağan gelişimdi. Buna karşın ABD enflasyon oranlarının beklentilerin üzerinde çıkması, daha da fazla yükselmesi riski oluşturdu. Bu nedenle doların güçlenmesine yönelik taşıma suyla değirmen döndüren hamleler yapılıyor. Bu hamleler başarıya kavuşursa piyasa belirli bir dengeye kavuşacak. Ancak doların güçlülüğün sağlanmasına yönelik çalışmalar yeterli karşılığı bulmazsa, altın aniden çok yükselen bir grafiğe girebilir.

Dolar Fiyatları Yükselecek

FED tarafından yapılan faiz artırımı ve çeşitli müdahaleler, dünya genelinde doların gücünü arttırmasına yönelik. Şu anda bu hamleler karşılık buluyor ve dolar geçen hafta boyunca yükselmeye devam etti. FED’ in doların güçlenmesine yönelik hamleleri devam edecek gibi ve buna paralel dolar yükselişi de bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Ancak faiz artırımı yeterince karşılık bulmazsa, dolarda ani bir düşüş de gerçekleşebilir.