Çarşafların yıkanması ve sık değiştirilmesi hijyen açısından son derece önemli. Bu konu hepimiz tarafından biliniyor ve özen gösteriyoruz. Buna karşın sıklıkla çarşafları yıkadığımız halde, yatakları temizlemek konusunda çok ihmalkar davranıyoruz. Birazda yatakları temizlemenin zor olmasından kaynaklanan bir ihmal oluyor bu. Uyurken çarşafların altına da geçen ter ve çeşitli kirler, yatakların hijyen standardını bir süre sonra kaybetmesine yol açar. Bu sebeple çarşaflar temiz olsa da, yataklarında belirli aralıklarla temizlenmesi büyük bir öneme sahiptir.

Yatak Nasıl Temizlenir?

Okuyucularımıza vereceğimiz özel bir karışımla, yatak temizliği hem çok kolay hem de yüksek hijyen standardına kavuşarak yapılabilecek. Karışımı hazırlamak için gereken malzemeler şu şekilde;

  • 2 su bardağı kadar karbonat
  • 4-5 damla uçucu bitki yağı lavanta veya tercih ettiğini diğer bitkilerden biri olabilir.
  • Bir büyük kavanoz
  • Süzgeç
  • Elektrikli süpürge

Karışımın Hazırlanması

Karbonatla tercih ettiğiniz uçucu yağı birbiriyle karıştırın. Lavantanın sağladığı ferahlık duygusu, uyumanıza da yardımcı olacaktır. Bu sebeple öncelikle lavanta olmak üzere, sevdiğiniz herhangi bir bitkinin yağını kullanabilirsiniz.
Karışımı kavanozda yapın. Kavanozun kapağını sıkıca kapadıktan sonra, sallayarak malzemelerin birbirlerine geçmesini sağlayın. Karbonat ve yağın birbirine tamamen karıştığını görene kadar sallamaya devam edin.

Uygulama

Hazırladığınız karışımı, süzgeci kullanarak, yatağınızın her köşesine dökerek uygulayın. Serpme işlemini tamamladıktan sonra, karbonatın yatağa tamamen sinmesi için beklemeniz gerekiyor. Bekleme süresi bu nedenle hayli uzun olabiliyor ve bu bekleyiş zorlu olabiliyor. Ancak olabildiğince bekletmeye özen gösterin.

Bekleme süresinin yeterli olduğunu düşündüğünüzde, elektrikli süpürgeyi kullanarak yatağınızı temizleyin. Bu basit yöntemle artık tamamen yeni bir yatağınız olacak. Aynı yöntemi koltuklarınızda da kullanabilir ve oradaki etkilerine de hayran kalabilirsiniz. Bu yöntemle hem hijyen sağlanmış oluyor, hem lekelenmelerin temizlenmesi sağlanıyor ve hem de muhteşem bir görünüm ortaya çıkıyor. Yatak ve koltuklarınızın harika kokuları, tüm evin içerisine sürekli olarak tesir etmeye de devam ediyor.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Karbonatın bu tür temizliklerin yanı sıra, kişisel bakım konusunda da oluşturduğu mucizeler inanılmaz. Bu yöntemle yaptığınız temizliği, her ay düzenli yapmanız, koltuk ve yataklarınızın hijyen standardını sürekli korumasını sağlayacaktır.