Altın piyasaları, son dönemdeki hareketliliğiyle dikkat çekiyor. Geçen yıldan beri yatırımcıların güvenli yatırım arayışlarına yanıt veren altın piyasaları 2022’nin ikinci yarısından itibaren dalgalı bir seyir gerçekleştiriyor. Uzmanlardan altının geleceğine dair dikkat çeken tahminler geldi. 20 yıl sonra ilk defa Dolar’dan daha değerli hale gelen Euro’da da hareketlilik sürüyor. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz arttırım kararı ve ABD ekonomisindeki son gelişmelerle Dolar ve Euro piyasalarındaki son durum!

Altın Fiyatlarında Petrol Etkisi

Altın fiyatları Haziran ayından beri dalgalalı bir seyir gerçekleştiriyor. Ons altın fiyatı özellikle ABD’de tahvil faizlerinde gerileme yaşanmasının ardından yükseliş yaşadı. Uzmanlar yükselişte Dolar’ın son birkaç gündür yaşadığı güç kaybının da etkisi olduğunu belirtiyor. Böylelikle Ons altın fiyatı 1.722 Dolar seviyesine kadar çıktı.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

2022 Eylül ayında brent petrol fiyatı son 8 aylık periyodun en düşük seviyesini gördü. Bu gelişmenin global ekonomide yaşanan enflasyon artışlarını da bir nebze olsun gerileteceği yorumları yapılıyor. Yaşanan gelişmeler ABD Merkez Bankası(FED) tarafından faiz arttırım kararlarında yavaşlama meydana getirebileceği tahminlerine neden oluyor.
10 Eylül’de gram altın fiyatı 1.018.69 TL’den işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatı 1.717.16 TL, yarım altın fiyatı 3.293.26 TL, Cumhuriyet altını fiyatı ise 6.566.38 TL seviyesinde işlem görüyor.

Euro’da Son Durum

Euro, son dönemde tarihi gerilemelerinden birisini yaşıyor. Özellikle 20 yıl sonra ilk defa Dolar karşısında değer kaybeden ve Dolar’ın daha değerli hale geldiği bir süreç yaşandı. Son gelişmeler üzerine de Euro’nun yaşadığı kan kaybını durdurmak isteyen Avrupa Merkez Bankası’ndan önemli hamleler geldi. Bu hamlelerden en dikkat çekeni ise 75 baz puan faiz arttırımı kararı oldu. Bu kararın ardından Euro yükselişe geçti ve Euro/TL paritesi 18.30 TL seviyelerini gördü.

Dolar’da Son Durum

Dolar’daki yükseliş ise tüm hızıyla devam ediyor. ABD tarafından Dolar’ın güçlendirilmesine yönelik ekonomik hamleler, tüm dünya piyasalarında dengesizliklere neden oluyor. Dolar/Euro paritesindeki şok eden gelişmeler yaşanıyor. Dolar, Euro karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Dolar/TL paritesi 18.22 TL seviyesinde işlem görüyor. Dolar/Euro paritesi ise 3 hafta sonra 1.01 seviyesini geçti.