Uluslararası ekonomide yaşanan krizlere bağlı olarak meydana gelen dalgalanmalar, tüm yatırım araçlarında ciddi hareketliliklere neden oluyor. Geçen yıldan beri hızla yükselmeye devam eden altın, yatırımcıların güvenli limanı olmaya devam ediyor. Dolar ise özellikle Euro karşısında değer kazanmaya devam ederken, Dolar/TL kurundaki yükselişte önlenemiyor. İşte Ağustos ayının ikinci haftasının ilk gününde altın ve Dolar fiyatları için son durum!

Altın Fiyatları Yükselişe Devam Ediyor

2021 yılından beri altın fiyatları tarihi rekorlar kırmaya devam ediyor. Özellikle devam eden Rusya ile Ukrayna Savaşı ve yanı sıra Pandemi etkisi, Çin ve ABD arasındaki Tayvan krizi gibi uluslararası siyasetteki krizler altın fiyatlarında yükselişi ciddi manada tetiklemeye devam ediyor. Yaşanan yükselişin etkisiyle altın fiyatları Ağustos’un ikinci işlem haftasına da yine yükselişle başlanmasına neden oldu.

Ağustos ayında yükselmeye devam ederken, altın fiyatları içerisinde özellikle Ons altın fiyatı 1.777,70 Dolar seviyesinde işlem görüyor. Gram altın fiyatı ise 1.027,50 TL seviyesinden işlem görmeye devam ederken çeyrek altın fiyatı 1.685 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Altın fiyatlarında merak edilen diğer bir parite olan Cumhuriyet altın fiyatları ise 6.885 TL seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Uluslararası alanda yaşanan gelişmelere bağlı olarak altın fiyatları bakımından çok ciddi değişikliklerin gündeme gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Altın yatırım uzmanları tarafından yapılan piyasa değerlendirmelerine göre özellikle Ağustos’un ikinci haftası boyunca geçerli olacak şekilde Ons altın fiyatları bakımından 1.760 Dolar seviyesinin destek limitini oluşturduğunu, 1.800 Dolar seviyesinin ise direnç noktasını oluşturduğu belirtiliyor. Uzmanlar altın fiyatları için direnç noktasının kırılma haftası olabileceğine de dikkat çekiliyor.

Dolar Ne Kadar?

Ağustos’un ikinci haftasının ilk işlem gününde Dolar fiyatları da merak ediliyor. Ağustos ayının ilk haftasındaki son işlem gününde kapanışı %0.11 oranındaki bir yükselişle kapatan Dolar/TL paritesinde güncel fiyat 17.9304 TL olmuştu. Yeni haftayla birlikte Dolar/TL paritesindeki hareketlilik dengeli bir şekilde seyrediyor. Özellikle 8 Ağustos Dolar fiyatı haftanın ilk işlem günü çerçevesinde kapanışını 17.9245 TL alış fiyatı, 17.9286 TL satış fiyatı ile gerçekleştirdi.