Altın ve Dolar yatırımcılarının yanında, hiç yatırım yapmayanlar içinde dolar ve altında yaşanan gelişmeler büyük bir önem taşıyor. Son bir yıldır dünya genelinde devam eden yüksek enflasyon, salgın sonrasındaki ekonomik olumsuzluklar ve Rusya’ ya uygulanan ambargoların giderek ağırlaşan ekonomik sonuçları yaşanıyor. Yaşanan bu olağanüstü süreçleri, dolar ve altınla birlikte Euro üzerinde oluşan baskılardan net bir şekilde gözlemleyebiliyoruz.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Euro’nun uzun yıllar sonra doların karşısında yaşadığı gerileme, geçtiğimiz 2 hafta içerisinde bir nebze olsun kapanmış durumda. Bu durum yapılan faiz artırımlarıyla desteklenen Euro nedeniyle gerçekleşiyor. Öte yandan, Avrupa genelinde yaşanan enerji krizi ve artmaya devam eden enerji fiyatları sorunu, Euro için de kırılgan bir zemin oluşturuyor.

Doların Durumu Ne Olacak

Birkaç aydır FED tarafından yapılan faiz artırımı ve çeşitli müdahalelerle, dolar özel bir şekilde korunuyor. Alınan önlemler sayesinde doların altın ve euroyu baskıladığı bir süreç ortaya çıkıyordu. Buna karşın ABD’ de enflasyon başta olmak üzere, ekonomik verilerin hemen tamamı olumsuz ve öngörülerin aksine gerçekleşiyor. Bu durum doların ilave olarak desteklenmesine karşın, son birkaç haftadır hem Euro karşısında hem de Türk Lirası karşısında yatay bir seyir izlemeye başlamasına yol açtı.

Bir anlamda doların tırmanışı dizginlendi ve gücünü belirli oranda koruması sağlandı. Bunun diğer bir anlamı, doların artık hızlı yükselişleri en azından önümüzdeki 3-4 ay boyunca göstermeyeceği şeklinde yorumlanıyor. Buna karşın, yaşanacak herhangi bir gelişmenin, dolara ivme kazandırabileceği ihtimali de bulunuyor.

Altında Son Durum

Altın fiyatları özellikle doların fiyatının yükseltilmesine yönelik yapılan ekonomik müdahaleler nedeniyle, 1 yıldan fazla bir süredir baskılanıyor. Buna karşın ara tırmanışlarla altın yine de değerini korumaya devam ediyor. Ekonomik anlamda Avrupa ve ABD’ de devam eden ekonomik dalgalanmaların olumsuz yönde seyretmeye devam etmesiyle birlikte, altın fiyatlarında büyük bir çıkışın gerçekleşmesi olasılığı bulunuyor. Yatırımcılar için uzmanlar tarafından yılsonu ve yeni yıl tahminlerinde, altın en fazla güven toplayan yatırım aracı olarak tavsiye ediliyor. Altının ONS fiyatı, bugün itibariyle 1.738 dolar olarak işlem görüyor.