Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Artık her mevsimde her türlü meyve ve sebze yetişiyor. Özellikle de domates, seralar sayesinde yaz kış sofralarımızdan eksik olmuyor. Ancak kışın aldığımız domatesler, ne yazık ki yaz domateslerinin tadını vermiyor. Bu nedenle yemek yapmayı sevenler, kış mevsiminda domates yerine salça kullanmayı tercih ediyor.

Bu sayede yaz domateslerinin o güzel tadı kavanozlarda muhafaza edilebiliyor ve kış mevsiminde de yemeklerimizi tatlandırmaya devam ediyor. Hem ekonomik koşullar hem de sağlık nedeniyle, birçok kişi salçayı hazır almaktansa evde yapmayı tercih ediyor. Peki evde salça yapmak için hangi malzemeler gerekiyor? Hangi püf noktalar salça yapımında önem taşıyor?

Mis Gibi Salça Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 • 15 kilogram armut domates
 • 200 gram kaya tuzu
 • Saklamak için 1/2 su bardağı zeytinyağı

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

 • Bol suda yıkadığınız domateslerin sap kısımlarını bir bıçak yardımıyla çıkarın.
 • Zedesiz ve etli domatesleri gelişigüzel iri parçalar halinde doğrayın. Aralarına az miktarda kaya tuzu serptiğiniz domatesleri, derin ve kapaklı bir kabın içinde kat kat dizin. Üzerlerine de kaya tuzu serpin. Kapağı kapalı kapta 6-8 saat kadar bekletin.
 • Sürenin sonunda domateslerin taban kısmında kalan suyu süzerek uzaklaştırın. Bu suyu süzmediğiniz takdirde salçanız uzun sürede kıvam alır ve tadı kısa sürede ekşimeye başlar.
 • Suyunu süzdüğünüz domatesleri elinizle sıkarak karıştırın. Özünü bırakması için kapağı kapalı kapta yeniden 2-3 saat kadar bekletin.
 • Bekleme süresi dolunca, küçük delikli bir kevgiri, ağız kısmı geniş bir kap üzerine oturtun. Kevgire aldığınız domatesleri ovarak özlü suyunun alt kısma geçmesini, posa ve çekirdekli kısımlarının üst kısımda kalmasını sağlayın.
 • Hazırladığınız domates püresini salçaya dönüştürmek için iki seçeneğiniz var. Birinci yöntem domates püresini güneşte bekletip fazla suyunu çektirmek, ikinci yöntemse kaynatmak.
 • İlk yöntem için; tadına bakarak kaya tuzu eklediğiniz domates püresini geniş tepsilere alın. Üzerini ince bir tülbent ile örterek toz ve benzeri faktörlerden korunmasını sağlayın ve güneşte bekletin. Tahta bir kaşıkla günde iki kez karıştırıp fazla suyunu çektirin. Kıvama gelen salçaları kapağı sıkıca kapanan, temiz ve kuru kavanozlara alıp güneş almayan ve kuru bir yerde muhafaza edin. Bir kez açtıktan sonra üzerine bozulmaması ve uzun süre dayanması için ikinci bir kapak vazifesi görecek zeytinyağı döküp kavanozun kapağını sıkıca kapattıktan sonra buzdolabında muhafaza edin.
 • İkinci yöntem için; Elde ettiğiniz sulu domates püresini derin tencerelere alıp kısık ateşte, suyunu çekene kadar kaynamaya bırakın. Dibinin tutmaması için tahta bir kaşık yardımıyla aralarda karıştırmayı unutmayın. uyunu çeken ve kıvam alan salçayı sıcakken önceden kaynatılmış temiz ve kuru kavanozlara aktarın. Kapaklarını sıkıca kapatın. Ters çevirip bir gece bu şekilde bekletin. Bir kez açıp kullanmaya başladıktan sonra üzerine zeytinyağı döküp kapağı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edin.