Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 yılında da çiftçilere destek sunmaya devam ediyor. Tarım havzalarında üretim kapasitesini arttırmak ve ekonomik koşullarda çiftçilere destek olmak isteyen Bakanlık, 2022 yılında çiftçilere verilecek ücretsiz destekleri açıkladı. Milyonlarca çiftçi geri ödemesiz bakanlık hibelerinden yararlanabilecek. İşte 2022 yılının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen hibe destekleri ve koşulları!

Çiftçilere İyi Tarım Uygulama Desteği

2022 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere uygulanan destekler arasında “İyi Tarım Uygulama Desteği” bulunuyor. Bu destek kapsamında tarım üretim verimliliğini arttırabilmek için geri ödemesiz olarak çiftçilere destek veriliyor. Destek kapsamında çiftçiler kategorilerine göre değişecek şekilde dekar başına 10 TL ile 150 TL aralığında destek ödemesi alabiliyor. Aile işletmeleri için bu destekte uygulama ise dekar başına 100 TL olarak açıklandı.

Organik Tarım Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından organik tarımın desteklenmesi ve arttırılması amacıyla 2022 yılında geri ödemesiz organik tarım desteği sunuluyor. Bu destek programında organik tarım uygulamalarını tercih eden tüm çiftçilere yönelik olarak dekar başına ödeme yapılıyor. Ödemeler dekar başına 10 TL ile 100 TL arasında değişmektedir. Bu noktada bölge, üretim yapılacak ürün gibi hususlar sağlanan destek tutarında değişikliğe neden olmaktadır.

Toprak Analizi Desteği

Çiftçilere yönelik olarak gerçekleştirilen geri ödemesiz desteklerden birisi de toprak analizi desteğidir. Bu destek Türkiye genelindeki tarım havzalarının analiz edilerek, ekim uygulamalarının çok daha bilinçli ve çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda çiftçiler, tarım alanlarında ekim yapmadan önce toprak analizi yaptırabiliyor. Bilimsel laboratuvarlarda gerçekleştirilen ve ücretli olan bu analizler için bakanlık tarafından toprak analizi desteği sunuluyor. Bu destek kapsamında çiftçiler 50 dekar başına 40 TL tutarında olacak şekilde destek ödemesi alabiliyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Tarım Havzalarında Yetiştirilen Ürünlere Fark Ödemeleri

2022 yılında bakanlık tarafından tarım havzalarında yetiştirilen ürünlere yönelik olarak fark ödemesi desteği de sunuluyor. Bu destek kapsamında ise yağlık ayçiçeği, kuru fasulye, nohut, mercimek, kütlü pamuk, soya, kanola, aspir, dane mısır, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tiritikale, çeltik, zeytinyağı, yaş çay ve dane zeytin yer almaktadır. Her biri için değişen tutarlarda kilogram başına fark ödemesi yapılıyor.