Kadınların ortak sorunlarından biri olan batık lekeleri, zaman zaman görüntüsü nedeniyle kadınları çok rahatsız edebiliyor. Bu batıkların oluşumunda çoğunlukla ağdadan jilet ya da epilatör kullanımına geçmek etkili oluyor. Ağda cilt üzerinde oluşan ölü deriyi tamizlediği için batık oluşumunu önlerken, jilet ya da epilatör kullanımı batık oluşumunu tetikliyor. Buna ek olarak sıkı, dar, vücuda yapışan tayt, pantolon ve çorapların her gün kullanımı da batık olumunda artışa neden oluyor.

Batık oluşumları birkaç basit yöntem ve bazı bitkisel kürlerle engellenebiliyor. Peki çilek bacak olarak da adlandırılan batık problemiyle başetmek için ne yapmak gerekiyor?

Batıklardan Kurtulmak İçin Bu yöntemleri Uygulayabilirsiniz!

  • Batıklarla mücadele etmenin en etkili yolu cildi nemli tutmaktır. Epilasyon sonrası başta olmak üzere cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz ve kulandığınız nemlendiricinin uzun süre etkili olmasına dikkat etmeniz, batıklarla mücadele konusunda size kolaylık sağlayacaktır.
  • Yumurta beyazı, gözenekleri sıkıştırma özelliği sayesinde batık görünümünü azaltmanıza yardımcı olabilir. 1 yumurta akını iyice çırpıp içine 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin ve karıştırın. Karışımı bacaklarınıza sürüp 5-10 dakika bekletin ve ardından soğuk su ile yıkayın. Böylece gözenekleriniz sıkılaşacak ve batık oluşumları azalacaktır.
  • Sürekli dar ve cildinize yapışan pantolon veya çoraplar giymekten vazgeçin. Eğer rutininiz dolayısıyla bu şekilde giyinmk zorundaysanız da, günün belli sattlerinde cildinizi rahatlatacak kıyafetler giymeye özen gösterin.
  • Bacaklarınız için aldığınız nemlendiricinin gün boyunca etkili bir nemlendirici olmasına özen gösterin. Cildin nemli olması, ölü derinin cilt üzerinde kalmasını engelleyerek batık oluşumunun azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Arada bir ağda yapmaya özen gösterin.

Bacaklarda Oluşan Batıklar İçin Bitkisel Kür Tarifleri

1 su bardağı gül petalleri, 1 çay bardağı öküzgözü petalleri,1 çay bardağı alman papatyası,1 çay bardağı lavanta çay bardağı kurutulmuş maydanoz büyükçe bir cam kavanozda hepsini harmanlayın. Bu karışımdan 2 çorba kaşığı kadar alarak bezden yapılmış bir keseye koyun. Kesenin ağzını bir ip yardımıyla büzerek bağlayın ve ıslatacak kadar sıcak suya tutun. Ardından avucunuzun içinde yoğura yoğura bacağınızın üzerinde gezdirin. Kuruduğunda biraz daha ıslatın ve aynı işleme devam edin.
Bir kahve fincanı yulaf unu, bir limon suyu, limon suyu kadar miktarda hint yağı, badem yağı ve bir çorba kaşığı ıslatılmış kili karıştırın. Koyu olursa bir çorba kaşığı su da ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı bacağınıza sürün ve 5 dakika sonra ovarak çıkarın. Bu lekeler bacaktan kir gibi çıkacaktır.

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...