Sütlü tatlı sevenlerin birçoğu aslında bu tatlı grubunun daha hafif olmasından dolayı bu tercihte bulunuyor. Biz de bu yazımızda sizler için harika bir sütlü tatlı tarifi vereceğiz. Ama bu tarifi denediğinizde göreceksiniz ki belki hayatınızda yemiş olduğunuz en hafif sütlü tatlıyı yemiş olabilirsiniz. İşte sizler için hafif ve dilim dilim yemelik bir tarif olan vişneli sütlü tatlı tarifi, yapım aşamaları ve püf noktaları!

Vişneli Tatlı Tarifi Malzemeleri

Vişneli sütlü tarifinin yapım aşamalarını anlatmaya başlamadan önce ilk etapta tatlımız için gerekli olan malzemelerimizi sıralayalım. Bunun için gerekli malzemeler şu şekilde:

Sütlü muhallebi için;

  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 1,5 yemek kaşığı un
  • 1 paket şekerli vanilin
  • 3 su bardağı süt – 600 ml

Vişneli muhallebi için;

  • 5 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 1 yemek kaşığı un
  • 3 su bardağı vişne suyu

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık sıra geldi vişneli zebra tatlımızın yapım aşamalarına.

Nasıl yapılır?

Öncelikle 6 yemek kaşığı toz şekerimizi tenceremize alalım ve üzerine 2 yemek kaşığı nişasta ile ,5 yemek kaşığı unumuzu da kattıktan sonra tüm bu kuru malzemelerimizi karıştıralım. Sonrasında 3 su bardağı sütümüzü de ilave ettikten sonra tel çırpıcı yardımıyla topak kalmayacak şekilde karıştıralım. Akabinde üzerine 1 paket vanilini de ekledikten sonra sütlü karışımımızı bir kenarda bekletiyoruz.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Bu esnada biz de diğer yandan vişneli kısmını hazırlamaya başlıyoruz. bunun için nişasta, toz şeker, un ve vişne suyumuzu tenceremize koyarak karıştırıyoruz. Her iki tenceremizi de tencereye alarak orta ateşte sürekli karıştırmak koşuluyla pişiriyoruz. Malzemelerimiz göz göz kaynadıktan sonra tencerelerimiz ocaktan alıyoruz. Bu esnada kek kalıbımızı alıyoruz ve kekimiz için hazırlıyoruz. bunun için kek harcının yapışmaması için öncelikle kek kalıbımızı suyla ıslatıyoruz. Ardından kek kalıbımıza vişneli harcımızdan kaşık yardımıyla bir katman koyarak kalıba yaydırıyoruz. Sonra sırasıyla her iki harçtan da ayrı ayrı koyarak tüm harcı kalıbımıza döküyoruz. Bütün muhallebilerimizi döktükten sonra kalıbımızı buzluğa koyuyoruz ve en az 1 - 2 saat olacak şekilde buzlukta bekletiyoruz. Buzluktan çıkardıktan sonra kek kalıbınızı ters çevirerek vişneli zebra tatlınızı servis için hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz üzerine Antep fıstığı ya da Hindistan cevizi kullanabilirsiniz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!