Türk mutfağının oldukça eski ve geleneksel tatlılarından birisi olan yaz helvası, hemen hemen ülkemizin her yöresinde bilinen ve tüketilen bir tatlı olmasına rağmen yine de köken olarak Uşak tatlısı olduğu biliniyor. Tahinle üretilen bir tatlı olan yaz helvası içinde bulunan malzemelerden dolayı ise son derece sağlıklı ve faydalı bir tatlı olarak tanımlanabilir. Gerçekten de yaz helvasının içinde bulunan antioksidanlar sayesinde soğuk algınlığından kansere kadar birçok hastalıktan koruduğu düşünülüyor.

İşte sizler için yaz helvası yapımı için gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve püf noktaları! 

Yaz Helvası (Hazır Almaya Son) Tarifi İçin Malzemeler

Yaz helvası yapımı için tarifimizin uygulama aşamalarına geçmeden önce tarifte ihtiyacımız olacak malzemeleri sıralayalım. Bunun için gerekli malzemelerimiz şu şekilde:

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!
  • 250 gram margarin veya tereyağı
  • 3 su bardağı un
  • 3 su bardağı süt
  • 1 su bardağı pekmez
  • 2 su bardağı şeker
  • Yarım çay bardağı tahin
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • 1 su bardağı ceviz içi

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş yaz helvamızın yapım aşamalarına ve püf noktalarına geçebiliriz.

Yaz Helvası Yapımı

Yaz helvası yapımı için yukarıda anlatmış olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık sıra yavaş yavaş tarifimizin uygulama aşamalarına ve püf noktalarına değinmeye geldi. Tarifimizi uygulamak için öncelikle helvamızın şerbetini yaparak işe başlayalım. Şerbetimizin yapımı için ilk etapta süt, şeker, pekmez, tahin ve kakaomuzu şeker tamamen eriyene kadar karıştıralım. Ardından şerbetimizi bir kenara alalım. Diğer yandan uygun olan bir teflon tavaya margarin ya da tereyağımızı alalım ve eritelim. Sonrasında içine un ilave ederek orta ateşte sürekli olarak karıştıralım. bu esnada unun rengi kahverengiye dönene dek kavurmaya devam edelim. Sonra elde etiğimiz karışıma yavaş yavaş şerbetimizi ekleyelim ve hızlıca karıştıralım. Akabinde irice kıyılmış olan cevizlerimizi ilave edelim ve karıştıralım. Daha önceden yağlı kağıt sermiş olduğumuz bir kalıba boşaltarak üzerine iyice bastıralım ve bir gece dinlenmesi için dolaba bırakalım.

Yaz helvamız bir gece boyunca buzdolabında dinlendikten sonra afiyetle servis etmeye hazır hale gelir.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!