Kahvaltı sofralarının, pizzaların, hamburgerlerin, köftelerin ve hatta bazı ana yemeklerimizin yanında efsane bir partner olan patates kızartmasını sevmeyenimiz yoktur herhalde. Peki ama çocukların da yetişkinlerin de severek tükettikleri patates kızartmasını bildiğiniz yöntemlerin dışında da yapmak istemez misiniz? İşte sizler için masalarınızı süsleyecek ve sevdiklerinizi sevindirecek bir patates kızartması tarifi!

Patates Kızartması İçin Malzeme Listesi

Bildik patates kızartmalarına harika bir alternatif olan patates kızartması tarifimiz için kolları sıvamadan önce ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım. Bunun için gerekli olan malzemelerimiz şu şekilde:

  • 3 patates
  • 2 dal taze soğan
  • Bir miktar maydanoz
  • 1 Küçük Kuru soğan
  • 1 ,5 çay kaşığı tuz
  • 1,5 çay kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Yarım limon
  • Kızartmak İçin; yeteri miktarda sıvıyağ

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi patates kızartması tarifimizi uygulamaya.

Patates Kızartması Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra, öncelikle patateslerimizi yıkayarak kabuklarını soyalım. Kabuklarını soyduktan sonra ne ince ne de kalın olmayacak şekilde doğrayalım. Bunu yaparken patatesleri önce yuvarlak dilimler halinde kestikten sonra şeritler halinde doğrayabilirsiniz. Diğer yandan kızartma tavamıza yeteri miktarda sıvı yağ koyup kızdırdıktan sonra patateslerimizi güzelce kızartalım. Patatesimiz kızarırken biz de yeşil soğan ve maydanozlarımızı ince ince doğramaya başlayalım.

Patateslerimiz kızardıktan sonra kevgir yardımıyla yağdan süzerek çıkartalım. Bir borcam içerisine almış olduğunuz kızarmış patateslerimizin üzerine ince ince doğramış olduğumuz maydanoz ve yeşil soğanımızı ekleyelim. Ayrıca bir adet kuru soğanı da ay şeklinde ince ince kıydıktan sonra elimizle halkalarını açarak onu da patatesimizin üzerine ekleyelim. Sonra üzerine 1,5 çay kaşığı tuz, 1,5 çay kaşığı kırmızı toz biber ve 1 çay kaşığı kara biber ekledikten sonra üzerine yarım ya da çeyrek limonumuzu da sıktıktan sonra güzelce karıştıralım. Dilerseniz bu salataya farklı yeşillikler de ekleyebilir ya da kızartmak yerine patateslerinizi haşlayarak da yapabilirsiniz. Her ikisi de tadı ile sizlere ayrı bir şölen sunabilir.

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Bu şekilde malzemelerini koymuş olduğunuz patatesinizi güzelce karıştırdıktan sonar servis tabaklarınıza alarak servis edebilirsiniz. Deneyenler için daha şimdiden afiyet olsun!