Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Güney Kore’de yaşanan olayda bir kişi “beyin yiyen amip” nedeniyle hayatını kaybetti. Dünya üzerinde uzun yıllar sonra ilk defa yaşanan bu olaya burun yoluyla insan beynine ulaşan “Naegleria fowleri” isimli vakanın neden olduğu duyuruldu. İşte herkesi şaşırtan o ürperten vakanın detayları!

Beyin Yiyen Amip

Güney Kore’de faaliyet gösteren “Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı(KDCA)” tarafından yapılan açıklama tüm dünyayı şoke etti. KDCA tarafından yapılan açıklamada Güney Kore’de bir hastanın “beyin yiyen amip” nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Yapılan açıklamanın devamında söz konusu hastanın 4 ayını Tayland’da geçirdiğine dikkat çekti. Hastanın Tayland’da bulunduğu süre içerisinde “baş ağrısı”, “ateş”, “kusma” ve “konuşma bozukluğu” gibi semptomlar ile mücadele ettiğini belirtti. Söz konusu hastanın yaşadığı semptomların ardından da 21.12.2022 tarihinde hayatını kaybettiği yine açıklamada belirtildi.

Naegleria Fowleri Vakası

Hayatını kaybeden kişinin ölüm nedeninin “beyin yiyen amip” olduğu belirtildi. Söz konusu vaka tıp literatüründe “Naegleria fowleri” olarak isimlendiriliyor. Bu vakaların temel kaynağının özellikle kötü bakım yapılmış olan yüzme havuzları olduğu belirtildi. Ayrıca bu vakaların görülmesinde su ısıtıcılarında da temizliğin düzenli ve iyi şekilde yapılmamış olmasının da etkili olabildiği belirtildi.

Su ısıtıcısız ve yüzme havuzu gibi unsurlardan bulaşan amip, doğrudan burundan giriş yapıyor ve insanın beynine ulaşıyor. Burada direkt olarak insanın merkezi sinir sistemine saldırarak, ciddi semptomlar yaşanmasına neden oluyor. Yaşanan ağır semptomların ardından da hastanın %97 olasılıkla hayatını kaybetmesine neden oluyor. Hayatta kalan kişilerde bırakmış olduğu kalıcı hasara ilişkin olarak ise detaylı bilgi edinilemediği de belirtiliyor.

Beyin yiyen amip olarak isimlendirilen zararlının insan vücudundaki merkezi sinir sistemini etkilediği belirtildi. Bu nedenle de %97’den fazla ölüm riski taşıdığı da belirtildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde söz konusu beyin yiyen amip vakası nedeniyle 1962 yılından bugüne kadar 154 kişinin muzdarip olduğu belirtildi. ABD’deki verilere göre 1962 yılından beri bulaştığı 154 kişiden sadece 4 kişinin hayatta kaldığı ve 150 kişinin beyin yiyen amip nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.