E-ihale, Gümrük Malları, Gümrük İhalesi gibi tanımları sıklıkla duyar, birçok ürünün ekonomik şekilde alınabildiğiyle ilgili hikayeler dinleriz. Telefon dahil olmak üzere, gümrüklerde çeşitli yasal nedenlerle el konulan ve geri alınma koşulları yerine getirilmeyen her türden ürün bulunur. Yine yasalar çerçevesinde, gümrükler bu ürünlerin koşulları yerine gelmiş olanlarını tasfiye etmek zorundadır. Tasfiye edilen ürünler, ihale yoluyla satışa çıkarılarak hazineye gelir elde etme amacıyla kullanılır.

Yapılan ihaleler yoluyla en yüksek teklifi veren kişiler, satış adedine göre toplu veya az sayıda ürünü satın alırlar. Telefon, akıllı cihaz, tablet, notebook gibi teknoloji ürünleri, gümrüklerden sıklıkla tasfiye edilen ürün kalemleri arasındadır. Bazılarının kaçakçılık nedeniyle ele geçirilmesi, bazılarının vergi mevzuatına uygun hareket edilmemesi nedeniyle gümrüklerde yakalanması gibi çeşitli durumlarla sıklıkla karşılaşılır. Haliyle en fazla satılan ürünler de bu tür ürünler oluyor.

E-İhale Nedir? Nasıl Katılırım?

Gümrüklerin tasfiye etmek amacıyla ürünleri satışa sunduğu web platformu e-ihale.gov.tr’dir. Online olarak ihaleye çıkan ürünlerin tüm özelliklerini inceleme, ilk satış bedeli üzerinden ihaleye katılma şansı bulabileceğiniz bir platformdur.

Platforma üye olmak gerçek kişiler için son derece basittir. Üyelik için gerekli tüm bilgileri doldurduktan sonra üye olabilirsiniz. Tüzel kişilerin üye olabilmesi için, gerekli bir takım belgeleri ulaştırmaları gerekiyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Üye olmadan da platform üzerinde, ihaleye çıkarılan tüm ürünleri her güncellenmiş listeyle inceleyebilirsiniz. Ancak e-ihaleye katılmak ve teklif vermek için üye olmanız gerekiyor. İlgilendiğiniz ürünün satış bedelinin %10’u nispetinde olan teminatın yatırılması, ihaleye katılabilmeniz için gerekli bir diğer ön koşuldur.

Bu teminatlar nakit olabildiği gibi, banka teminat mektupları, tahvil ve bonolar ve yasal mevzuat çerçevesinde teminat olarak kabul gören diğer değerli kağıtlar olabiliyor.

Gümrük tarafından tasfiye nedeniyle satışa çıkarılan tüm ürünlerin, özellikleri, adedi, ilk satış bedeli, hangi yasal nedenle tasfiye edildiği ve ihtiyacınız olan tüm bilgilerine e-ihale.gov.tr aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Telefon alımları e-ihale sistemi üzerinden çok ekonomik olabiliyor. Ürünlerin piyasa fiyatlarından daha düşük rakamlarla satışa çıkıyor olmasının yanında, toplu alım avantajları da fiyatların piyasaya göre çok daha ekonomik olmasını sağlıyor. Aynı zamanda ürünlerin tüm teknik özelliklerini uzmanların gözüyle ve devlet garantisiyle önceden öğrenebiliyorsunuz