13 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Sosyal Konut Projesi, 250.000 kişiyi ev sahibi yapabilmek için oluşturulmuş devasa bir toplu konut projesi. Dünyada da örneğine az rastlanır türden olan bu büyük proje, açıklamanın yapıldığı ertesi günden itibaren başlayan başvurular konusunda yoğun ilgi görüyor. TOKİ tarafından açıklamanın ardından yaşanacak olan yoğunluğun önceden tahmin edilmesi ve buna paralel olarak, T.C. Kimlik numarasının son hanesine göre başvuru günü uygulaması, ilk birkaç gün yoğunluğa karşı alınan bir tedbirdi.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Dün itibariyle 31 Ekim 2022 tarihine kadar devam edecek olan başvuru süresinde, herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. İlk yoğunluğun karşılanmasının ardından, Pazartesi günü itibariyle artık başvurularda T.C. Kimlik numarasının son hanesi koşulu bulunmuyor. İsteyen herkes e-devlet platformunu kullanarak, Halkbank ve Ziraat bankası şubeleri aracılığıyla başvuru ücreti olan 500 lirayı yatırarak başvurularını yapabiliyorlar.

Başvuru Sayısı 3.5 Milyonu Geçti

Her gün başvuru sayıları artmaya devam ediyor. “İlk Evim, İlk İşyerim” sloganıyla da tanıtılan projede, isteyenler, konut için, isteyenler arsa için ve isteyenler iş yeri için başvuru yapabiliyorlar. Başvurular şu anda sadece konutlar için alınıyor. Arsalar için başvurularsa, 10 Ekim tarihinden itibaren başlayacak. Tüm başvurular 31 Ekim tarihinde sonlandırılacak ve böylece Ekim ayı içerisinde başvuru süreci bitirilmiş olacak.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TOKİ Başkanı’ na verilen talimata paralel olarak, ilk temeller yine Ekim ayı bitmeden önce atılacak. Ardından Kasın ve Aralık aylarında etap etap kuralar çekilecek ve kuraların tamamı da Mart ayına kadar bitmiş olacak. Her gün başvuru sayısı büyük bir hızla artıyor. Projeye gösterilen ilginin böylesine büyük olması, ilerleyen dönemde devamının geleceğine yönelik de beklenti oluşturuyor. Şu ana kadar yapılan başvuruların sayısı 3.5 milyon kişiyi aşmış durumda.

Sosyal Konut Projesinde Taksit Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

Mart ayında bitecek olan kura çekimlerinden sonra, konut, arsa ve işyeri almaya hak kazanan kişiler için, yine bölüm bölüm çağrı yapılacak ve sözleşmeler yapılacak. Sözleşme sırasında peşinatın yatırılması gerekiyor ve ardından da taksit ödemeleri başlayacak. Diğer bir deyişle taksit ödemeleri sözleşmenin yapılmasının ardından başlayacak.