Merakla beklenen ve milyonları ilgilendiren asgari ücrete dair müzakereler devam ediyor. Müzakerelere işçiler adına katılacak olan Türk - İş'ten konuya ilişkin açıklamalar gelmeye başladı. Bugün başlayacak olan asgari ücret müzakerelerine ilişkin Türk - İş Başkanı Ergün Atalay basına önemli açıklamalarda bulundu. Atalay konuya dair, "Asgari ücret müzakeresi 7 bin 785 TL'den başlayacak, nereye çıkabiliyorsa çıkacak" ifadeleri kullandı. İşte konuya dair detaylar!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

İlk Toplantı Öncesi Önemli Açıklamalar

Türk- İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete ilişkin bugün herkesin beklediği önemli birtakım açıklamalarda bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılacak olan asgari ücret görüşmeleri başlarken Atalay konuya dair önemli açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet Gazetesi'nden yapılan bir açıklama kapsamında Atalay, "Herkes bir rakam açıklıyor. Bizim bir rakamımız yok. Açıkladığımız rakam 7 bin 785 lira. Elimizde bir veri var. Açlık sınırı. Önümüzde problemli mesele nedir? Vergi. Ülkeyi yönetenlerin vergiyle ilgili düzenleme yapması gerekiyor. Emek, işçi sıkıntı içerisinde. Veremeyeceğimiz bir hesap dün de yoktu bugün de yok. Asgari Ücret Komisyonu adil bir komisyon değil. 12 Eylül'den kalan sıkıntılı konular." dedi.

7 Milyondan Fazla Vatandaşı İlgilendiriyor

Geçtiğimiz yıl asgari ücret net olarak 2 bin 825 TL olarak uygulanırken şu anda net asgari ücret 5 bin 500 TL. Bu rakamlar ışığında asgari ücretin işverene maliyeti ise 7 bin 603 lira 43 kuruş. Yapılacak olan yeni asgari ücret belirleme çalışmalarında ise start bugün saat 14.00'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan toplantı ile veriliyor. Doğrudan doğruya 7 milyon vatandaşı etkileyen ve ilgilendiren bir konu olan asgari ücret, aslında tüm vatandaşları ilgilendiriyor diyebiliriz. 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor. İşçi kesimini Türk - İŞ Sendikasının temsil ettiği görüşmeler konusunda Türk - İş, Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'ndaki rakamları, gıda enflasyonundaki oranları ve ücretler üzerindeki gelir vergisi yükünü gündeme getirmeyi planlıyor. Söz konusu tespit komisyonu ise yılda dört kez toplanıyor. En az 10 üyenin katılımı ile toplanan komisyon oy çokluğu ile karar vererek asgari ücreti belirliyor. Eğer yapılan oylamada oylar eşit kalırsa bu durumda başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.