Bu yardımlardan biri de muhtaçlık ya da fakirlik aylığı olarak bilinen bir maaş türü. Bu maaş sadece, anne ya da babasını kaybetmiş çocuklara veya en az %40 engelli raporuna sahip kişilere veriliyor. Bu kişilerin eğer hiçbir geliri ya da sağlık güvencesi yoksa Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılan başvurunun ardından uygun bulunduklarında her ay 1125,67 TL maaş bağlanıyor. Bugün sizler için Vakıflar Genel Müdürlüğünün yürüttüğü muhtaçlık/fakirlik aylığını araştırdık.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Muhtaç Aylığı Nedir?

Muhtaç aylığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine sağlanan maaş imkanlarından biridir. Bu kişilerin hiçbir gelirinin ve sosyal güvencesinin bulunmaması, aynı zamanda da ya en az %40 engel oranına sahip olması ya da ailesini kaybetmiş olması bekleniyor. Tüm bu şartları sağlayan kişiler Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yaptıkları anda aylık 1125 TL maaş almaya hak kazanıyor. Anne ve babasını kaybetmiş erkek veya kız çocuklar 18, örgün lise ve dengi öğrenimde 20, örgün yükseköğrenimde ise 25 yaşını doldurana kadar maaş almaya devam ediyor.

Nasıl Muhtaçlık Maaşı Alınır?

VGM'nin sunmuş olduğu bu maaş seçeneği elbette herkes için geçerli değil. Vakıflar Genel Müdürlüğünü’nün web sitesinde muhtaçlık maaşı alabilecek kişiler tek tek anlatılmış:

Bu maaş seçeneğinin herkese verilmediğinden bahsetmiştik. Vakıflar Genel Müdürlüğünü’nün web sitesinde yer alan şartlar şu şekilde:

  • VGM'nin muhtaçlık maaşına başvuracak kişilerin anne ya da babalarını kaybetmiş olması veya %40 oranında engelli raporuna sahip olması gerekiyor. Bu iki ana şartı sağlamayan kimseye muhtaçlık maaşı verilmiyor.
  • Ayrıca kişilerin hiçbir gelirinin ve sosyal güvencesinin de bulunmaması gerekiyor.
  • Başvuru sahibinin mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması da aranan bir diğer şart.
  • Aranan bir diğer şart ise hane içinde gelir getirebilecek kişilerin üzerinde gayrimenkul ya da taşınmaz bulunmaması, bulunuyorsa bile bu gayrimenkul ya da taşınmazlar aracılığı ile elde edilen gelirin yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi.

Eğer sizler de bu şartları sağlıyorsanız Vakıflar Bölge Müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirsiniz.