Özellikle de engelli vatandaşların topluma karışabilmesi ve ihtiyaçlarını giderebilmeleri için bir araç şart oluyor. Ancak ekonomik koşullar ne yazık ki araç sahibi olmayı bir hayli zorlaştırıyor. Bu noktada da vatandaşa destek devletten geliyor.

O Kişiler ÖTV Ödemeden Araç Sahibi Olabiliyor!

Araç almanın neredeyse imkansız hale geldiği bugünlerde, devlet araç almak isteyen engelli vatandaşlara destek oluyor. Bu destek kapsamında, engelli vatandaşların alacağı araçlardan ÖTV alınmıyor. Elbette her engelli vatandaş ÖTV ödemeden araç alma imkanından faydalanamıyor. ÖTV muafiyeti ile araç sahibi olabilmek için bazı şartları sağlamak gerekiyor.

Kimler Araç Alırken ÖTV Muafiyetinden Faydalanabiliyor?

  • TC vatandaşı olan ve 18 yaşını dolduran,
  • Tam teşekküllü sağlık kuruluşu tarafından engel durumu tespit edilerek raporlanan,
  • Engel durumu en az %40 olarak belirlenen kişiler, ÖTV muafiyeti ile araç sahibi olabiliyor.

Bu şartlara ek olarak;

  • Engel raporları süreli ve süresiz olmak üzere iki farklı şekilde verildiğinden, süresi dolan raporların yenilenmesi gerekiyor.
  • ÖTV indiriminden faydalanarak araç alacak, %40 ile %89 arasında engeli bulunan vatandaşların, mutlaka H sınıfı ehliyete sahip olması ve alacakları aracın, engel durumuna göre yeniden dizayn edilmesi gerekiyor. %90 ve üzerinde engeli olan vatandaşlar içinse vasi tayin ediliyor ve araç o kişinin kullanımına tahsis ediliyor. Vasi tayin edilen kişinin ise B sınıfı ehliyet sahibi olması şart koşuluyor.

ÖTV İndirimi Hangi Araçlara Uygulanıyor?

ÖTV indiriminden faydalanarak her aracı alabilmek ne yazık ki mümkün olmuyor. Araçlara ÖTV indirimi uygulanabilmesi için, araçların bazı şartları sağlıyor olması gerekiyor. O şartlar arasında;

  • Sıfır araç olması,
  • 1.6 altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV benzeri araçlar gibi Türk Gümrük Tarife Cetveli'nin 87.03 tarife pozisyonunda bulunması,
  • Eşya taşımak için dizayn edilen 2.8 altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet ve pick-up benzeri taşıtlar gibi Türk Gümrük Tarife Cetveli'nin 87.04 tarife pozisyonunda olması,
  • Ya da motosikletler gibi Türk Gümrük Tarife Cetveli'nin 87.11 tarife pozisyonunda bulunması yer alıyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!