Makineden yeni çıkmış çamaşırların güzel kokuyor olmasını bekleriz ama her zaman iyi sonuçlar le karşılaşamayız maalesef. Günlük hayatımızdaki kullandığımız kıyafetlerimiz ya da evdeki kirlenmiş çamaşırlarımızı yıkadığımızda çamaşır makinesinden yeni çıkmış eşyalarımızın güzel kokmamasının birden fazla sebebi olabilir. Bu sorunu çözmek adına birden fazla çözüm yolu da bulabiliriz. İşte sırasıyla bunlara sebep olabilecek nedenlerden bazıları şunlardır.

Makinemizin Kendisinin Aslında Sandığımızdan Daha Kirli Olması

Uzun zamandır kullanılan çamaşır makinelerinde kir, pas ve deterjan birikintileri olmaktadır. Bu biriken kirler makinemizde hem hasara yol açıp hem de yeni yıkanmış güzel kokması ve temizlenmesi gereken çamaşırlarımızın kirli çıkmasına yahut kokmasına sebep olmaktadır. Bunun için makinemizi belirli aralıklarla boş çalıştırma ya da tambur temizleme programına alıp, deterjan gözüne çamaşır makinesi temizleyici ekleyip boş çalıştırmamız gerekmektedir. Bu işlem makinemizdeki kiri ve pası temizleyecek ve çamaşırlarımızın daha iyi sonuçlarla makineden çıkmasını sağlayacaktır.

Çamaşırlarımızı Süresinde Makineden Çıkarmamak

Yıkama işlemi bittiğinde makine kapağı bir süre açık bırakılmalı ya da çok fazla bekletilmeden çamaşırlarımız makineden çıkarılmalıdır. Uzun süre makinenin içinde kalan ıslak çamaşırlar zamanla kötü kokuya sebep olacaktır.

Makinenin Kapasitesinin Çok Üzerinde Çamaşırla Makineyi Doldurmak

Çamaşır makinelerimizin belli programları için belirli kilogram ağırlıkları bulunmaktadır. Bunlara riayet edilmediği sürece çamaşırlarımız için uygun gördüğümüz programları seçmiş olsak bile hüsran ile karılaşabiliriz. Çünkü kapasitenin üzerinde çamaşırla doldurulmuş olan tambur yeterince uygun olan program seçilmez ise bunun yerine süreden tasarruf edileceği düşünülerek kısa program kullanımında makine tam randımanlı çalışamayacağı için çamaşırlarımızı iyi temizlemediğinden kötü kokuya sebep olup, hem zamandan hem enerji olarak hem de maddi yönde bizlere zarar verecektir.

Uygun Miktarda Çamaşır Yumuşatıcı ve Yumuşatıcı Kullanmak

Makinedeki çamaşır miktarına göre deterjan ve yumuşatıcı nasıl kullanmamız gerektiği zaten belirtilmektedir. Fazla ya da az kullanılan deterjan makinede kötü kokuya sebep olabilir. Fazla kullandığımızda makinedeki aksamlar tıkanmaktadır az kullanıldığında ise çamaşırlarda yeterli temizliği sağlamamaktadır.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak adına çamaşır makinesi temizliğimize dikkat edip, eşyalarımızı zamanında makineden çıkarıp ipe asarsak, uygun çamaşır miktarına göre uygun yıkama programı seçip uygun deterjan dozajlama yaparsak bütün bu sorunlar ortadan kalkmış olur. İşte mis gibi kokan çamaşırlarımızın sırrı bu yazıda saklı.