Emekli olamayanlara müjde: SGK'ya yapılan prim ödemeleri toplu halde geri alınabiliyor, emekliliğini hakedemeyenler mağdur olmuyor!

Hepimiz günün birinde emekli olabilmek için çalışıyoruz. Ve en büyük motivasyon kaynağı olarak emekliliğimizi hakedip, sevdiklerimize ve kendimize bolca vakit ayırabileceğimiz zamanları düşünüyoruz. Bu sayede çalışma hayatında kararlılıkla ilerleyebiliyoruz. Ancak ne yazık ki her zaman hesapladığımız gibi yaşayamıyoruz.

Bazen uzun yıllar çalışsak da emekliliği hakedemiyor, ya da emekliliği hakedecek kadar uzun süre çalışma gücünü bulamıyoruz. Bu gibi durumlarda ise mağduriyet yaşıyor ve onca yıllık çalışma hayatımızı bir bakıma hiçe saymış oluyoruz. Son yapılan düzenlemelerle bu mağduriyete son veriliyor. Emekliliğini hakedemeyenler, ödedikleri SGK primlerini toplu olarak geri alabiliyor. Ancak bu primleri geri alabilmek için bazı şartları yerine getirmiş olmak gerekiyor.

Emekli Olamayanlara Primler İade Ediliyor!

sgk

Çalışmalarını emekliliğe erdirememiş kişiler için askerlik ve doğum borçlanması gibi imkanlar da sunuluyor. Ancak bazen bu imkanlar da emekli olmak için gereken süreyi tamamlayamıyor. Bu durumda emekli olma hayalini kenara koyarak ödenen primleri geri almak mümkün oluyor. Bunu yapabilmek için 2 şartı yerine getirmek gerekiyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Sigorta primlerini geri alabilmek için, emeklilik için gereken 3 şarttan ikisini yerine getirmiş ancak üçüncüyü tamamlayamamış olmak gerekiyor. Yani erkekler için 25, kadınlar için 20 yıllık hizmet süresini tamamlamış, emeklilik yaşına ulaşmış, ancak prim günü sayısını tamamlayamamış olmak gerekiyor. Buna ek olarak herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak veya kendi adına yani bağkurlu olarak çalışmıyor olmak şartı aranıyor.

SGK ve Bağkur'lulara İade Edilen Primler Farklılık Gösteriyor!

sgkk

Bildiğiniz gibi SGK'ya ödenen prim içerisinde hem çalışan hem de işveren tarafından ödenen bir kısım yer alıyor. Emekli olamadığı için primleri toplu olarak geri almak isteyen çalışana ise yalnızca çalışan tarafından ödenen SGK primleri iade ediliyor. Tamamının ödenmesi söz konusu olmuyor.

Bu durum, 2008 öncesi sigorta girişi olanlar için değişiklik gösteriyor. 2008 öncesi sigorta girişi olan ancak emekliliği hakedemeyen kişilere hem işveren hem de işçi payı ödeniyor. Bahsedilen bu koşullar 4/A kapsamında yani sigortalı çalışanlar için geçerli oluyor. Bağkur yani 4/B kapsamında çalışanlar içinse koşulsuz, hem işveren hem işçi payı geri ödeniyor.

Ödediği primleri geri almak isteyen SGK'lı çalışanın vefat etmesi durumunda ise yasal mirasçıları işlemleri tamamlayarak bu toplu ödemeyi alabiliyor. Ancak bunu yapabilmeleri için  yasal mirasçılara dul veya yetim aylığı bağlanmamış olması gerekiyor. Sigorta primlerini geri almak isteyen kişinin, bu işlem için bağlı bulunduğu ilçedeki sosyal güvenlik merkezine veya il müdürlüğüne dilekçeyle başvurması gerekiyor.