Sabah kahvaltılarımızın ya da gün içi atıştırma saatlerimizin gözde yiyeceklerinden olan tost, kimi zaman canımız yemek yapmak istemediğinde dahi kaçamak olarak zevkle tükettiğimiz yiyecekler arasında yer alıyor. Ancak bize lezzetli tostlar sunan tost makinemizi düzenli aralıklarla temizlemek de düşünmemiz gereken ayrı bir mesele. Peki ama tost makinenizi kolay ve pratik bir şekilde temizlemenin bir yolu var mı? İşte sizler için tost makinenizi pırıl pırıl yapan temizleme yöntemi ve püf noktaları!

Tost Makinenizi Kolayca Temizleyin

Tost makinenizi belirli aralıklarla temizlemezseniz, makinenizin bir süre sonra verimli bir şekilde çalışması da mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra görüntü anlamında da büyük bir kirlilik yaratacağı için mutlaka belirli periyodlarla tost makinenizin temizlenmesi gerekir. Bunu yapmadığımız takdirde hem makinenin temizlenmesi daha da zorlaşır hem de artık tostlarımızdan istediğimiz lezzeti yeterince alamayabiliriz. Bu nedenle de makinemizi her tost yaptıktan sonra ya da en azından belirli aralıklarla iyi bir temizleme işleminden geçirmemiz gerekir. Eğer tost makinenizin ızgaraları çıkıyorsa makinenizin temizliği son derece kolay olur. Çünkü bu ızgaraları çıkartarak deterjanla yıkayıp durulamanız makinenizin temizlenmesi için yeterli olacaktır. Peki ama ya makinenizin ızgaraları çıkmıyorsa?

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Sabit Izgaraların Temizliği

Eğer tost makinenizin ızgaraları çıkmıyorsa ve sabitse bu durumda makinenizin temizliği için birtakım yöntemler denemek durumunda kalabilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz en temel ve kolay yöntemlerin başında ise kağıt havlu yöntemi geliyor. Bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikle tost makinenizi ısıtmanız gerekiyor. Temizlemek istediğiniz tost makinenizi tamamen ısıttıktan sonra temizleme aşamasına geçmeden önce makinenizin fişini çekin. Ardından 4 kat kağıt havluyu bir araya getirerek hafif bir şekilde ıslatın. Islattığınız nemli havlu kağıtları tost makinesinin içine serin. Sonrasında aynen tost yapar gibi makinenin kapağını kapatın ve bu şekilde birkaç dakika kadar bekletin. Bu esnada tost makineniz ısınmış olduğu için havlu kağıttaki nem makinedeki yağı sıcakla beraber hızlı bir şekilde almaya başlayacak. Son olarak tost makinenizin kapağını açın ve ıslak havlu kağıt yardımıyla tost makinenizin kapaklarını silin.

Tüm bu işlemlerin ardından ise kağıt havlu ile makinenizi kurulayın.