Gerek çocukların gerekse de yetişkinlerin severek tükettiği kahvaltılık çikolata neredeyse hepimizin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. İşte sizler için evde kendi olanaklarınızla yapabileceğiniz kahvaltılık çikolata tarifi ve yapım aşamaları!

Kahvaltılık Çikolata Malzemeleri

Kahvaltılık çikolata yapımına ve püf noktalarına değinmeden önce ilk etapta çikolatamız için ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayalım. Bunun için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!
  • 1 litre tam yağlı süt
  • 2,5 çay bardağı şeker (250 gr)
  • 1 paket vanilya
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • Yarım çay bardağı sıvıyağ (fındık yağı varsa daha iyi olur)
  • 1 su bardağı fındık
  • 4 yemek kaşığı sıvıyağ

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi kahvaltılık çikolatamızın yapım aşamaları ve püf noktalarına.

Evde kahvaltılık çikolata tarifi

Derin bir tencerenin içerisine öncelikle 2,5 çay bardağı ölçüsündeki toz şekerimizi ardından da 1 litre ölçüsündeki tam yağlı sütümüzü koyuyoruz. Süt ve şekerimizi bir miktar karıştırdıktan sonra ocaağa alarak orta ateşte pişmeye bırakıyoruz. Süt ve şeker karışımımız kaynarken ara ara karıştırmayı ihmal etmeyelim. Bu arada diğer yandan blendera 1 su bardağı ölçüsündeki fındıklarımızı, 4 yemek kaşığı kadar sıvı yağımızı koyarak pürüzsüz bir kıvama gelene kadar geçirelim. Krema kıvamına gelen yağ ve fındık karışımımız burada beklerken kaynamakta olan süt ve şeker karışımımızın altını kısarak bir süre kaynatalım. Karışım kısık ateşte kaynarken vanilyamızı da ekleyelim ve bir taşım daha kaynadıktan sonra ocağın altını kapatalım. Elde etmiş olduğumuz süt reçelini derin bir kaba dökelim ve blenderda bekleyen fındık püremizi de süt karışımımıza ilave edelim. 2 yemek kaşığı kakao ve yarım çay bardağı ölçüsündeki sıvı yağımızı da bu karışıma ekleyelim. Öncelikle tel çırpıcı yardımıyla malzemelerimizi biraz karıştıralım. Bu aşamada karışımın biraz sıvı olması sizi korkutmasın. Çünkü şimdi de blender yardımıyla bir kez daha karıştıralım. Bu esnada karışımın koyulaştığını ve kıvam almaya başladığını göreceksiniz. Ve işte ev yapımı sağlıklı kahvaltılık çikolatanız hazır bile. Artık hem kendiniz hem de çocuklarınız için içinize sinen kahvaltılık çikolata ile kahvaltılarınız daha eğlenceli olabilir.

Bu arada kahvaltılık çikolatanızı cam bir kavanoza koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Bu ölçülerle yaklaşık olarak 500 - 600 gram ölçüsünde bir kahvaltılık çikolata elde edebiliyorsunuz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!