Tost, hepimizin severek yediği ve günün her saatinde tüketilebilen bir yiyecek. Hem lezzeti hem de pratik yapılışıyla, yemeksiz kaldığımız birçok zaman kurtarıcımız olan tost yerken çok keyif verse de sonrasında tost makinesini temizlemek işkenceye dönüşebiliyor. Ancak bazı ufak yöntemler, lezzetli tostunuzu yedikten sonra, tost makinesini temizlemeyi de kolaylaştırıyor.

Bu sayede sırf makineyi temizlemekten çekindiği için tost yapmayı bırakanlar da bu pratik ve lezzetli yiyeceği yeniden menülerinin başına koyabiliyor. Gelin hep birlikte tost makinesini işgal eden yağlardan kolaylıkla nasıl kurtulabileceğinize bakalım.

Bulaşık Makinesinde Yıkamak

Şayet tost makinenizin plakaları çıkabiliyorsa, tost yaptıktan sonra bir tutacak yardımıyla plakaları çıkarın ve bir süre sıcak suya tutarak üzerindeki yağın tamamen eriyip akmasını sağlayın. Ardından bulaşık makinesine yerleştirerek makineyi çalıştırın. PlAkaların pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Sirke

Sirke her alanda olduğu gibi, mutfak temizliğinde de son derece etkili bir maddedir. Sirke yardımıyla tost makinenizi temizlemek için boş bir sprey şişesine 3 yemek kaşığı sirke ve bir su bardağı su doldurun ve şişeyi iyice çalkalayın. Ardından tost makinesini silkeleyip kırıntılardan arındırın. Hazırlamış olduğunuz çözeltiyi 15 cm uzaklıktan makinenize püskürtün. 1 saat bu şekilde bekletin. Ardından temiz bir sünger ile makinenizi temizleyin. Süngeri yıkayın içi pırıl pırıl olana kadar işleme devam edin.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Kağıt Havlu

Tost makinesi temizliğini kolaylaştıran bir diğer yöntemse kağıt havlu kullanmaktır. Bu şekilde tost makinenizi temizlemek için, ilk olarak tost makinesini ısıtın. Makine tamamen ısındıktan sonra fişini çekin. 4 kat kağıt havluyu hafif bir şekilde ıslatın. Ancak sular akacak şekilde ıslak değil, nemli olmasına özen gösterin. Nemli havlu kağıdı tost makinesinin içine serin. Tost yapar gibi makinenin kapağını kapatın. Birkaç dakika bu şekilde bekletin. Havlu kağıttaki nem makinedeki yağı sıcakla beraber hızlı bir şekilde alacak. Makinenin kapağını açın. Islak havlu kağıtla kapakları silin. Sonrasında da kuru kağıt havlu ile kurulayın. Tost makinenizin hiç kullanılmamışçasına pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.