Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!
Dünyanın başına büyük bir dert olan ve milyonlarda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs türü olan COVID - 19 maalesef bilim insanlarının bütün gayretlerine rağmen tehlike saçmaya devam ediyor. Son olarak bilim insanları, Rusya, Avrupa ve Kuzey Afrika'da yaşayan bir yarasa türünde keşfettikleri yeni bir koronavirüs türünü açıkladılar. Söz konusu koronavirüs tütünün ise mevcut aşılardaki antikorlara karşı dirençli olduğu açıklandı.

Antikora Dirençli Yeni Virüs

İlk olarak Aralık 2019’da tespit edilen ve temel kaynağı henüz net olarak bilinemeyen bir koronavirüs türü olan SARS-CoV-2, tespit edildiği günden bu yana milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden oldu. COVID-19 hastalığına yol açarak tüm dünyaya hızlı bir şekilde bulaşan koronavirüs türünün kaynağı hakkında ise maalesef henüz kesin bir bulgu yok. Fakat bu konuya ilişkin en çok kabul gören teori, virüsün yarasa kaynaklı olduğu yönündeydi. Akabinde bulunan aşı sayesinde ölümcüllüğünü büyük oranda yitiren virüs konusunda ise araştırmalar halen devam ediyor. Söz konusu araştırmalar kapsamında ise maalesef Rusya'daki yarasalarda yeni bir koronavirüs türünün tespit edildiği bilgisi açıklandı. Üstelik virüsün aşılardaki antikora direnç gösterdiği de yapılan açıklamalar arasında.

Yeni Varyanta Neden Olabilir!

Rusya’nın Sochi Ulusal Parkı’ndaki nalburunlu yarasalarda tespit edilen virüsün ismi ise Khosta-2. di. Avrupa ve Kuzay Afrika'da yaşayan nalburnu yarasalarında tespit edilen virüs türü aslında ilk olarak 2020 yılında, Khosta-1 virüsüyle birlikte keşfedilmişti. Ancak o dönem keşfedilen virüsün patojenleri o zaman tehlikeli görülmemişti. Ancak son yapılan testlerde virüsün, insan karaciğer hücreleri üzerindeki anjiyotensin dönüştürücü enzim 2  reseptörlerini enfekte etmek için kullanabildiği görüldü. Üstelik virüsün COVID-19 aşısı tarafından tetiklenen monoklonal antikorlara karşı tam direnç gösterdiği de belirlenmiş durumda. Fakat son olarak şunu da belirtmekte fayda var ki, söz konusu yeni tehlikeli virüsün insanlara bulaşabildiği konusu hakkında henüz kesin bir bulgu yok. Ancak yarasalarda görülen bu virüsün farklı koronavirüs türünü taşıyan birisine bulaşması sonrasında yeni bir varyantın ortaya çıkması riskinin söz konusu olabileceği açıklandı. Bu tipte virüslerin tamamını kapsayacak bir aşının geliştirilmesi içinse bilim insanları çalışmalarını sürdürüyor.