Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından dünyadaki birçok ülke Rusya'ya cephe almış, hatta Avrupa Birliği'nden Rusya'ya ağır yaptırımlar gelmişti. Ancak havalar soğumaya başlayınca, dünyaya doğalgaz sağlayan Rusya, kendisine yaptırım uygulayan Avrupa Birliğini doğalgaz ile tehdit etmeye başlamıştı. Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki gerilim hızla devam ederken; aracı konumda olan ülkemiz ise daha da önemli hale geldi. Bildiğiniz gibi bu savaşın başından beri Rusya ve Ukrayna arasındaki barışı sağlamaya çalışıyoruz!

"Türkiye'de Doğalgaz Merkezi Kurulabilir!"

Bugün ise Putin, Moskova'da düzenlenen Rus Enerji Haftası kapsamında küresel enerji piyasalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bu kapsamda; "Avrupa'ya yönelik yakıt ve doğalgaz kaynaklarımız için ana rotayı Türkiye üzerinden sağlayarak, Türkiye'de doğalgaz merkezi kurulabilir" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in açıklamalarının tam hali ise şu şekilde;

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hatlarına yönelik "terör saldırıları" yapıldığını iddia eden Putin, "Bu saldırılar, kritik öneme sahip tüm enerji, ulaşım ve iletişim altyapılarının artık tehdit altında olduğunu gösterdi. Kuzey Akım sabotajlarının arkasında kim var? Elbette Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri koparmak ve pazarı ele geçirmek isteyenler var" diye konuştu.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Önceki haftalarda Avrupa'ya doğalgaz akışını kesebileceğini dile getiren Putin, bugün enerji sevkiyatına hazır olduklarını ve bu sevkiyatında Türkiye üzerinden yapılabileceğini açıkladı; "Rusya, kışın dahil Avrupa'ya enerji sevkiyatına hazır, top onların sahasında. Kimseye yönelik bir kısıtlama yapmıyoruz. Bu sonbahar ve kış döneminde sevkiyatlar gerçekleştirebiliriz. Baltık Denizi'nde Kuzey Akım hatlarında kaybedilen hacimleri Karadeniz'e yönlendirebiliriz. Böylece, Avrupa'ya yönelik yakıt ve doğalgaz kaynaklarımız için ana rotayı Türkiye üzerinden sağlayarak, Türkiye'de doğalgaz merkezi kurulabilir"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den Yanıt!

Rusya Devlet Başkanı Putin'in bu sözlerinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den yanıt gecikmedi; "Avrupa'ya alternatif rotalardan gaz sevkiyatı konusuna gelince bunu biz de ilk defa duymuş olduk. Dolayısıyla henüz değerlendirmek için erken. Bu tip uluslararası projelerin fizibilitelerinin hazırlanması, hukuki, teknik, ticari yönlerinin masaya yatırılması gerekiyor. Ama Türkiye Rusya ile bu ve buna benzer çeşitli uluslararası projeleri zamanında gerçekleştirmiş iki partner. Türk Akım bunlardan birisi... Bunlar oturulup konuşulup değerlendirilmesi gereken hususlar"