Almanya’da yaşanan son olay herkesi şaşkına uğrattı. Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşının vefat etmesinden sonra “yanlışlıkla” yakıldığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Uzun yıllardır Almanya’da yaşayan Türk vatandaşının cenazesinin, bir Alman vatandaşının cenazesiyle karıştırılarak, yakıldığı ortaya çıktı. Ailenin hukuki süreç başlattığı skandal olayla ilgili detaylarda ortaya çıkmaya başladı.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Türk Vatandaşının Cenazesi Yanlışlıkla Yakıldı

Herkesi şok eden olay Almanya’da yaşandı. Uzun yıllardır Almanya’da yaşayan “Abdülkadir Sargın”, 14.12.2022 tarihinde Almanya’nın “Hannover” kentindeki “MHH Hastane Acil Servis” ünitesinde hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden Sargın’ın cenazesinin “İslami usullere” uygun şekilde yıkanması ve kefelenmesi için gerekli işlem hazırlıklarına başlandı. Ancak bu süreçte yaşanan bir aksilik/karışıklık vesilesiyle Sargın’ın cenazesinin, bir Alman vatandaşının cenazesiyle karıştırıldığı ortaya çıktı. Bu karışıklığın fark edilmesi üzerine Sargın’ın acılı ailesi söz konusu “MHH Adli Tıp Servisi” birimine başvuruda bulundu. Ancak buradan aldıkları geri dönüş, aileyi daha da yıkıma uğrattı. Zira hastane tarafından Sargın’ın acılı ailesine cenazelerin karıştırıldığı ve Sargın’ın cenazesinin, bir Alman vatandaşının cenazesi olarak düşünüldüğünden yakıldığını söyledi.

Olayın geç ortaya çıkmasından dolayı karışan cenazelerden Alman vatandaşının cenazesinin yakılması gerekiyordu. Cenazeler karıştığı için Alman vatandaşının yerine merhum Sargın’ın cenazesi Almanya’daki inanca uygun olarak yakılmış oldu. Ailenin hastaneye başvuruda bulunmuş olmasına karşın sürecin tamamlanmış olması nedeniyle aile büyük bir yıkım yaşadı. Olaya ilişkin Almanya’daki birimlerden ise herhangi resmi bir açıklama gelmediği belirtildi.

Acılı Aile Hukuki Süreci Başlattı

Hastaneden gelen geri dönüşün ardından ikinci bir şok yaşayan Sargın ailesi, olaya ilişkin ilgili mercilere başvurularını gerçekleştirdi. Sargın ailesi tarafından yapılan açıklamada Abdülkadir Sargın’ın cenazesinin karıştırılarak, bir Alman vatandaşının cenazesi yerine yakıldığı belirtildi. Bu olay karşısında şok yaşadıklarını belirten aile ilgili kurum, birim ve kişilere ilişkin hukuki süreci başlattıklarını da dile getirdi.

Türkiye’nin “Hannover Başkonsolosluğu” tarafından ise merhum Sargın’ın Türkiye’de ikamet eden ailesi ve yanı sıra Almanya’da yaşayan çocukları ile iletişimin sağlandığı belirtildi. Acılı aileye yaşadıkları bu elim olay karşısında başkonsolosluk tarafından tüm desteğin sağlandığı da belirtildi.