Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Asgari ücrete gelen zammın ardından çalışanlar, piyasadaki market fiyatlarına yeniden zam gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Artan enflasyon rakamlarının ardından raf fiyatlarının da ardı ardına yükseliş göstermesi, özellikle sabit gelirliler aleyhine bir durum yarattı. Bu nedenle de Ticaret Bakanı Mehmet Muş, en fazla şubeye sahip olan dört ulusal zincir marketin üst yöneticisi ile bir toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantı esnasında Bakan Muş, asgari ücret zammının ardından yöneticilere etiket fiyatlarıyla ilgili uyarıda bulundu.

Bakan Muş Uyardı

Daha önce uygulanan asgari ücret artışının ardından gıda ve tüketim malzemelerine de ciddi bir artış geldikten sonra, çalışanlar için asgari ücret zammı çok da işlevli olmamıştı. Bu nedenle yeniden asgari ücret artış oranının belirlenmesinin ardından Ticaret Bakanı Mehmet Muş, en fazla şubesi olan dört zincir marketin üst yöneticileri ile etiket fiyatları hakkında bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Migros adına Migros Üst Yöneticisi Özgür Tort, A101 Üst Yöneticisi Cem Maltaş, ŞOK Üst Yöneticisi Uğur Demirel ve BİM Üst Yöneticisi Galip Aykaç katılım sağladı. Gerçekleşen toplantının temel gündemi marketlerde oluşacak etiket fiyatları olurken, Bakan Muş, söz konusu marketlerin üst yöneticilerini asgari ücret zammı sonrası etiket fiyatlarına ilişkin uyardı. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu konuya ilişkin daha önce bir konuşma yapmış ve özellikle zincir marketleri etiket fiyatları konusunda uyarmıştı. Hatta Erdoğan, 'Üç harfliler' diyerek bu marketleri hedef almış, akabinde ise BİM'den bu artışların maliyet kaynaklı olduğu açıklaması gelmişti.

Denetimler Sıkılaşacak Demişti

Marketlerin etiket fiyatları konusunda daha öncesinde de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konuya dair yapılacak olan denetimlerin sıkılaşacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konu hakkında, 'Marketlerle ilgili gerek zincir gerek diğer marketlerle alakalı fiyatlar böyle. Kabine'de arkadaşlarıma söyledim. Başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere kontrolleri sıkılaştıracağız. Bütün mesele bu fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacağız. Birçok birimlerde ekonomide farklılıklar var, Fiyat İstikrar Komitesi'ni kurarak takibini yapacağız. Zincir marketlerle ilgili kontrolleri sıkılaştıracağız, fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını bulacağız, takibini yapacağız' demişti. Aynı konu hakkında MHP lideri Devlet Bahçeli de zincir marketleri hedef almış ve hatta bunların akabinde BİM CEO'su Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı'ndan istifa etmişti.