Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Yolculuklarda hepimizin başına gelebilecek, hatta birçok kişinin mustarip olduğu konuların başında yolculuk esnasında kaybolan bavul sorunu geliyor. Bilindiği gibi havayolu şirketleri böylesi durumlar yaşandığı takdirde, yolcunun kaybolan bavuluna karşılık yolcunun uğramış olduğu maddi zararı karşılıyor. Ancak yeni gelişen bir duruma göre artık havayolu şirketleri kaybolan bavullar için yalnızca maddi zararı değil, yolcunun manevi zararını da karşılamak durumunda olacak. İşte detaylar!

Artık Manevi Zarar da Karşılanacak!

Yakın tarihte yaşanan bir olay nedeniyle artık havayolu şirketleri kaybolan bagajlar için yalnızca maddi zararı değil manevi zararı da karşılamak durumunda kalıyor. Buna neden olan olay ise şu şekilde gelişiyor: Bir tur aracılığıyla Ankara'dan aktarma yolu ile öncelikle İstanbul'a ardından da Mısır'a yolculuk eden yolcunun bagajı yanlışlıkla firma görevlileri tarafından Moskova uçağına konuluyor. Bu hatanın ardından havayolu şirketi her zamanki rutin uygulama gereği yolcuya, bagajlarının seyahate gideceği yerde kendisine ulaştırılacağını beyan etti. Ancak kendisine bu şekilde bilgi verilmesine rağmen Mısır’a giden yolcuya bagajları bir türlü teslim edilemedi. Bu yaşanan aksaklık nedeniyle ise yolcu, seyahati boyunca bavullarına ulaşmaya çalıştı. Daha da kötüsü seyahatini tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra bavulunun kilidinin kırıldığını ve içindeki eşyalarının karıştırıldığını tespit etti.

Seyahati Stres ve Moral Bozukluğu İçinde Geçtiği İçin Dava Açtı

Bu maddi zararların yanı sıra yolcu, seyahati boyunca sürekli kullandığı ilaçlarından mahrum kaldığını, yolculuk boyunca bavuluna ulaşmak için bir sürü arama ve dolayısıyla bir sürü masraf yaptığını, giysi almak zorunda kaldığını ve tüm bunlar yüzünden seyahatinin son derece stresli ve moral bozukluğu içerisinde geçtiğini söyleyerek maddi ve manevi zararının karşılanması için dava açtı. Bunun üzerine Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi, havayolu şirketinin manevi tazminat ödemesi kararına hükmetti. Ardından karara itiraz edilince temyiz incelemesini yapan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, manevi tazminata hükmeden kararı bozdu. Yerel Mahkeme ise tazminat kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Son olarak kurul, yerel mahkemenin direnme kararını yerinde bularak havayolu şirketinin yolcuya manevi tazminat ödemesine hükmetti.