Gözleme, çocukların da yetişkinlerin de en sevdiği hamur işi çeşitlerinin başında geliyor. Ama her ne kadar çok seviyor olsak da özellikle hamur açma işlemi birçoğumuzun gözünde büyüyebiliyor. Peki ya size yufka açmadan da gözleme yapabiliyor olduğunuzu söylesek! Aniden bir misafir daveti aldığınızda, çocuklarınızın okul çıkışına yetiştirmek istediğinizde ya da bir anda canınız gözleme istediğinde yufka açmanıza gerek kalmadan, son derece pratik ve dakikalar içerisinde yapabileceğiniz bir gözleme tarifimiz var. İşte sizler için yufka açma derdi olmadan, kolay ve pratik bir patatesli gözleme tarifi ve yapım aşamaları!

Patatesli Gözleme Tarifi Malzemeleri

Yufka açmadan pratik ve kolay bir patatesli gözleme yapmak istiyorsanız öncelikle bunun için ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayalım:

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi
  • 1 Kg patates
  • 1 yumurta
  • 3 yemek Kaşığı zeytin yağı
  • 1 buçuk çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı Kabartma tozu
  • 4,5 su bardağı un
  • Bir tutam maydanoz
  • Bir tutam dereotu
  • 3 dal taze soğan

Yufka Açmadan Gözleme Tarifi

Yufka açmadan patatesli gözleme yapmak için gerekli olan malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi gözlemelerimizin yapım aşamasına. Bunun için öncelikle patateslerimizin kabuklarını soyarak küp küp doğrayarak üzerine bir miktar su koyarak haşlanması için ocağa bırakalım. Onlar haşlanırken biz de diğer yandan yeşilliklerimizi alalım ve ince ince doğrayalım. Ardından soğanlarımızı da ince ince doğrayalım. Patateslerimiz haşlandıktan sonra süzelim ve bir kaba alalım. Haşlanan patatesleri çatal ya da patates ezici yardımı ile iyice ezerek püre haline getirelim. Sonra patateslerin üzerine 3 yemek kaşığı zeytinyağı, karabiber ve tuzumuzu ekledikten sonra üzerine yumurtamızı da kıralım. Ardından yeşilliklerimizi de ekleyelim. Tüm bu malzemelerimizi iyice karıştıralım. Sonrasında bu karışımın içine unumuzu da katalım. Bir tatlı kaşığı kabartma tozumuzu da ekledikten sonra karışımı elimizle yoğurmaya devam edelim. Hamurumuzu yoğurup toparladıktan sonra rulo haline getirelim ve bezeler halinde keselim. Her bezemiz bir mandalina büyüklüğünde olmalı. Bezelerimizi merdane yardımıyla açalım. Akabinde tavamız büyüklüğünde açmış olduğumuz gözlemelerimizi pişirmeye başlayabiliriz. Yapışmayan tavamıza az miktar tereyağı ve zeytinyağı koyduktan sonra gözlemelerimizi yüksek ateşte pişirelim.