Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Çamaşırlarımızı yıkarken temiz olmalarının yanı sıra yumuşacık olmalarını da bekleriz. Bu nedenle de kullanmış olduğumuz deterjanların yanı sıra makinelerimizde yumuşatıcı da kullanarak çamaşırlarımızın sert bir şekilde makineden çıkmalarını engellemeye çalışıyoruz. Sevdiklerimizin özellikle de bebekler ve çocukların çamaşırlarının yumuşacık çıkması içinse piyasada satılan kimyasal içerikli yumuşatıcılardan değil evde kendinizin yapabileceği doğal yumuşatıcılardan yararlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenlerse oldukça basit. İşte sizin için evde doğal yumuşatıcı yapımı ve püf noktaları!

Sağlıklı Yumuşatıcı Yapabilirsiniz

Bilhassa bebeğinizin ve çocuklarınızın çamaşırlarının sağlıklı bir şekilde temizlenmesi ve yumuşacık olması için evde kendi malzemelerinizle yumuşatıcı yapabilmeniz mümkün. Bunun için kullanabileceğiniz malzemeler ise ulaşması tamamen kolay ürünler. Bu doğal malzemelerin başında ise hemen hemen birçok alanda kullandığımız karbonat ve sirke geliyor. Sirke ve karbonat sayesinde hem masrafsız hem de doğal bir şekilde çamaşırlarınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Hatta bu malzemeler sayesinde çamaşırlarınız yumuşatmanın yanı sıra çamaşır makinenizde biriken kireç tabakalarından da kurtulabilirsiniz.

Doğal Yumuşatıcınızı Nasıl Kullanmalısınız?

Eğer çamaşırlarınızı yumuşatmak için sirke kullanmayı düşünüyorsanız bunun için elma sirkesi ya da beyaz sirkeyi tercih edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken uygulama ise bir çay bardağı sirkeyi alarak çamaşır makinenizin yumuşatıcı gözüne koymak. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce bir çay bardağı sirkeyi yumuşatıcı gözüne koyarsanız çamaşırlarınız yıkama sonrasında makineden yumuşacık çıkar. Bu arada eğer çamaşırlarınızda sirke kokusu kalacağını düşünüyorsanız da rahat olun. Çünkü makinenizden çıkarmış olduğunuz çamaşırlarınızdaki sirke kokusu en fazla 1 - 2 dakika içerisinde kaybolur.

Bir diğer yöntem olaraksa karbonattan yardım alabilirsiniz. Bunun için yıkama öncesinde makinenizin deterjan gözüne bir fincan kadar karbonat ya da çamaşır sodasını deterjanınızla karıştırabilirsiniz. Aynı şekilde bir fincan karbonat ya da çamaşır sodasını yıkama öncesinde kullandığınız deterjana karıştırabilirsiniz. Hata bu karışıma lavanta yağı, portakal yağı ve limon yağı gibi aromatik yağlar ekleyerek kendinize mis kokulu bir doğal çamaşır yumuşatıcısı da oluşturabilirsiniz. Eğer bu aromatik yağlardan yararlanmak istiyorsanız sirke ve karbonat karışımına bu yağlardan 4 - 5 damla kadar damlatmanız yeterli olur. Böylelikle tonla para vermeden ve kimyasal ürün kullanmadan çamaşırlarınızı yumuşatabilir ve mis gibi kokmalarını sağlayabilirsiniz.