Ekonomide yaşanan dalgalanmalardan olumsuz şekilde etkilenen milyonlarca vatandaş, daha iyi bir kazanç ve daha iyi bir yaşam standardı için gelişmiş Avrupa ülkelerine çalışmak için gitmek istiyor. Son yıllarda bu alanda talebin artmasıyla birlikte yabancı ülkelerde çalışma şartları merak ediliyor. Peki ülkeye göre değişen yabancı ülkelerdeki çalışma şartları neler? Kimler yurtdışında çalışabilir? Yurtdışında çalışmak için ne yapılmalı?

Almanya Çalışma Şartları Neler?

Türkiye ile Almanya arasında iş göçü konusunda 20.yüzyıla uzanan köklü bir tarih bulunuyor. Bugün Almanya’da önemli bir Türk işçi nüfusu bulunuyor. Nüfusunun yaşlanmasına çözüm bulamayan ve Pandemi dönemiyle birlikte yaşadığı sorunlar sonrasında Almanya 2022 yılında 1.5 Milyon yeni işçi alımı yapacağını açıkladı. 2022 yılında Türkiye ekonomisinden dolayı mağdur olan vatandaşlar Almanya’ya çalışmak üzere gitmek istiyor.

Almanya’da çalışabilmek için öncelikle “Almanya çalışma vizesi” alınması gerekiyor. Bunun içinde belirlenen eğitim şartlarının sağlanmış olması ve mutlaka Almanya’daki çalışma için orada bulunan bir firmayla anlaşma sağlanmış olması gerekiyor. Kişinin bu anlaşmayı da belgelendirebilmesi talep ediliyor. Bunun içinde Almanya’daki firmaların devlet tarafından belirlenen “pozitif liste” veya “beyaz liste” içerisinde bulunması gerekmektedir. Bu 2 listede bulunmayan firmalarla anlaşma sağlansa dahi çalışma vizesi alınamıyor.

İngiltere’de Çalışma Şartları Neler?

Avrupa’nın en önemli ülkelerinden İngiltere’de özellikle lojistik alanında yaşadığı sorunlar nedeniyle önemli işçi alımları gerçekleştiriyor. Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerde doğal olarak İngiltere çalışma şartları konusunda araştırma yapıyor.

İngiltere’ye işçi olarak gitmek isteyen kişilerin mutlaka ülkedeki bir firmayla anlaşma sağlamış olması gerekiyor. İngiltere özelinde “sponsorluk” olarak tabir edilen bu anlaşmayı belgelendirmek, en az B1 seviyesi İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmak ve ekonomik açıdan uygun seviyede olunduğunu gösteren belgelere sahip olmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler İngiltere konsoloslukları aracılığıyla İngiltere çalışma vizesi için başvuru gerçekleştirebilmektedir. İngiltere’de vasıflı ve vasıfsız olacak şekilde herkes için iş fırsatı bulunuyor. İngiltere 2022 yılında mevcut ihtiyaçları doğrultusunda her ne kadar kriterlerinde esnetme sağlamış olsa da diğer Avrupa ülkelerine göre en zorlu çalışma vizesi koşullarına sahiptir.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!