Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar, toplumsal açıdan uzun yıllardır çözümlenememiş bir olgu durumunda. Bu durum özellikle yurtdışında çalışma konusunda sürekli bir talebin oluşmasına neden oluyor. 60’ lı yıllarda başlayan Almanya işçi alımında, binlerce kişinin faydalanması ve ülkemizin ekonomik koşullarından daha iyi yaşam standartları oluşturması, bu durumu pekiştiren bir diğer unsur. Bu sebeple son yıllarda yine ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar, hayat pahalılığının çok yükselmesi ve alım gücünün düşmesi, özellikle genç kesimin alternatif yaşam arayışlarını arttırmış durumda. Hal böyleyken, Almanya’ dan yapılan ve 1.5 milyona ulaşacak işçi alımı duyurusu, büyük bir heyecan yaratmış durumda. En düşüğü 4.000 Euro aylıkla işçi alımı yapacağını duyuran Almanya, pek çok sektörde personele ihtiyaç duyuyor.

Almanya 1.5 Milyon Personel Alımı Yapacak

Almanya ekonomisi büyüme hızı düşmeye başlayan bir ekonomi durumunda. Ülkede işsizlik oranlarının % 3 seviyesine inmesinin yanında, ülkede birçok alanda personel açığı bulunuyor. Personel açığını ülke potansiyeliyle karşılanamaması, yeniden göçmen işçi alımı kapısını da araladı. Türkler tarafından da yurtdışı çalışma konusunda en çok tercih edilen ülke olan Almanya, bu sebeple büyük bir heyecan oluşturmuş durumda. Çeşitli sektörlerde çalıştırılmak üzere personel alımı gerçekleştirecek olan Almanya, bu sayede yeniden ekonomisinin büyümeye başlamasını ve atılım yapmayı hedefliyor. Daha önceki deneyimleriyle de Türklerin ne denli çalışkan olduklarının bilincindeki Almanya, personel ihtiyacını yine en fazla Türkiye’ den karşılayacak gibi görünüyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Hangi Sektörlerde Personel Alımı Yapılacak

Personel alımı çok geniş bir yelpazede yapılacak. Ancak öncelikli ve en fazla alımın 230.000 personel ile yuva eğitmeni olarak yapılması planlanıyor. Bunu personel açığının en fazla olduğu hemşire, yaşlı hasta bakıcılığı, su tesisatçılığı, tır şoförlüğü ve garsonluk gibi alanlar takip ediyor. Alımlar sadece bu alanlarla da sınırlı değil. En fazla personel açığı olan tüm alanlar için işçi alımı yapılacak. Yapılan planlamalarla oluşturulan strateji gereği, personel açığının 1.5 milyon kişi seviyesinde olduğu belirlenmiş durumda.

Almanya İş Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

İŞKUR Yurtdışı İstihdam büroları aracılığıyla yapılacak olan başvurularda, öncelikle bir CV oluşturmanız gerekiyor. Başvuru için B2 Seviyesinde Almanca biliyor olmanız aranan koşullar arasında.