Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Yüksek kur ve bir de yanı sıra yüksek vergiler nedeniyle bir hayli artan telefon fiyatlarına karşılık vatandaş hemen alternatifini yaratmıştı. Bu alternatif sayesinde aynı telefonu yurt dışından daha uygun fiyatla alan kişilerin kullandıkları bu yöntem hızla yaygınlaşan bir uygulamaya dönüştü. Ancak buna karşılık alınacak önlemler konusunda devlet de gecikmedi tabii ki. Bilindiği gibi, yurt dışından gelen telefonların mutlaka ülkeye girdikten sonra belli bir ücret karşılığında kayıt altına alınmaları gerekiyor. Yeni yıl itibariyle ise yurt dışından gelecek olan telefonların kayıt ücretlerine oldukça yüklü bir zam yapıldı. 2022 yılın içerisinde 2.732 TL olan telefon kayıt ücretlerinin 2023 yılında 6.091 TL'ye çıkartılması bekleniyor. İşte haberin detayları!

Telefon Kayıt Ücretlerine Fahiş Zam!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekim ayı enflasyon rakamlarının ardından 2022 yılı yeniden belirleme oranı da belli olmuş oldu. Yeniden gerçekleştirilen düzenlemelere göre, birtakım vergi, harç, pasaport ücreti, ceza, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından alınan IMEI kayıt harcı gibi ödemelerde yeni yıl ile birlikte yüzde 122,93 oranında bir artış sağlanacak. Bu şekilde alınan kararlar doğrultusunda yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından alınan kullanım izni olan IMEI kayıt harcı, 2023 yılı ile birlikte 6 bin 91,33 TL'ye ulaşacak.

Son 11 Yılda yüzde 5 binin üzerinde zamlandı

Son zamanlarda vergilerde ve kurlarda yaşanan artışla beraber telefon fiyatlarının aşırı bir şekilde zamlanması, vatandaşları yurt dışından telefon almaya yöneltti. Buradan çok daha pahalıya almaktansa yurt dışından daha ucuza telefon almayı tercih eden vatandaşlar, adeta telefon turizmine neden oldular. Ancak bu konuda farklı önlemler alan devlet, son olarak telefon kayıt ücretlerinin yeniden belirledi. Yeniden belirlenen oranlar sonrasında 2022 yılında 2.732 TL olan telefon kayıt ücretlerinin 2023 yılında 6.091 TL'ye çıkartılması bekleniyor. 2012 yılında 100 TL olan IMEI kayıt harcında son 11 yılda yüzde 5 bin 991 artış ortaya çıkmış durumda. Bilhassa son 3 yılda yeniden değerleme oranının yanı sıra yapılan ek artışlarla telefon kayıt ücretleri hızla yukarı çıkmıştı. Ülkemizdeki cep telefonlarındaki vergi artışları ise hala vatandaşların tartıştığı konular arasında yer alırken, telefon kayıt ücretlerindeki bu artışın da tepki çekeceği tahmin ediliyor.