Özellikle yüksek kur ve bir de vergilerdeki artış nedeniyle telefon fiyatlarında yaşanan fahiş artılara karşılık, imkanı olan vatandaşlar yurt dışından telefon temin etme yoluna başvurmaya başladılar. Hatta öyle ki, sırf telefon almak için yurt dışına giden vatandaşlar bu yolla almak istedikleri telefonu daha makul fiyatlara satın alabiliyor. Hatta yurt dışında gidip aldıkları telefonun satışını yaparak kara bile geçebiliyor. Bu şekilde yurt dışı telefon satışlarında bir patlama yaşanınca Gümrük Genel Müdürlüğü ve BTK arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol gereği vergi muafiyeti olmayan telefonların ülkeye girişte sahiplerinden alınacağı bildirildi. İşte protokolün detayları!

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Telefonunuzu Alabilirler

Yurt dışından telefon alanlar, dikkat! Gümrük Genel Müdürlüğü ve BTK' nın aralarında imzalamış oldukları protokolle birlikte artık vergi muafiyeti olmayan telefonlar ülkeye giriş esnasında sahiplerinden alınabilecek. Son dönemlerde yüksek kur ve vergilerdeki artış nedeniyle yurt dışından telefon alımında adeta bir patlama yaşandı. Ülkemizde cep telefonlarında yüzde 100'ü aşan vergi oranları halen büyük bir tartışma iken vatandaşlarsa kendilerine bu şekilde bir alternatif yaratmış oldu. Hatta özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan'a yoğun bir şekilde telefon turizminin başladığı da biliniyor. Bu gelişmelerin ardından harekete geçen Ticaret Bakanlığı bu konuya ilişkin ivedilikle bir önlem geliştirdi. Söz konusu önlem kapsamında yapılan düzenleme ile yurt dışından gelen telefonlar takibe alınacak ve 3 yılda birden fazla cihazın ülkeye girişinin önüne geçilecek.

Ticaret Bakanlığı Açıkladı

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, yurt dışından gelen yolcuların 3 yıllık süre içinde getirmiş oldukları cep telefonu sayısı takip edilecek. Takip esnasında muafiyet haklarının ötesinde, 3 yılda birden fazla telefon getirmesi engellenecek. 1 Kasım'dan itibaren yurt dışından gelen yolcular için muafiyet haklarını kullanıp kullanmadıklarına ilişkin takip yapılacak. Yolcular, 3 takvim yılında bir cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf olarak getirebilecek. Eğer yolcu muafiyet hakkını son üç yıl içinde kullandıysa telefon gümrük ambarında muhafaza altına alınacak ve yolcuya ambar muhafaza makbuzu verilecek. Yolcu 3 ay içinde yurtdışına giderse telefonunu yanında götürebilecek. Aynı şekilde yolcunun muafiyet hakkını kullanmadığı anlaşılırsa telefonu ülkeye sokabilecek.