İngiltere’nin “Brexit” sonrasında seyahat ve ikamet konusundaki şartları da diğer tüm konularda olduğu gibi değişim yaşadı. İngiltere’nin Avrupa Birliği(AB) üyeliğinden çıkmasıyla birlikte Türk vatandaşları için zorluk oluşturan oturum izni için şirket kurma koşulu da kalmış oldu. Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’ye yeniden oturum izni alma fırsatı doğdu.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

İngiltere’de Çalışma Şartları Nedir?

Kariyer planlamasını Avrupa’nın ve dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkesi İngiltere’de yapmak istiyorsanız, değerlendirebileceğiniz özel imkanlar bulunuyor. İngiltere’de çalışmak istiyorsanız öncelikli olarak İngiltere çalışma izni almanız gerekmektedir. İngiltere’den çalışma izni alabilmek için aracı kurumlara başvuruda bulunmak veya akredite acentelerinden hizmet almanız gerekmektedir. İngiltere’den çalışma izni alabilmek için öncelikli olarak İngiltere’de çalışacağınız firmayı belirlemeniz gerekmektedir. Bu firmayla iletişim sağlanarak, sunacağı davet sayesinde İngiltere’den çalışma izni alma süreci başlatılabilmektedir.

İngiltere’de Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere’de çalışmak istiyorsanız, öncelikle çalışma vizesi almanız gerekiyor. İngiltere’den alabileceğiz çalışma vizesinde “geçici çalışma vizesi” ve “sürekli çalışma vizesi” şeklinde 2 ana grup bulunmaktadır. Sanat ve spor, hayır, dini, uluslararası anlaşma alanlarında geçici çalışma izni alınabilmektedir. Bunun dışında şirket içi transfer, seçkin sporcu, üniversite mezunu girişimci, yatırımcı, girişimci, olağanüstü yetenek şeklindeki alan ve özellikler için sürekli çalışma vizesi alınabilmektedir.

Her çalışma vizesi için aranan şartlar, istenen belgeler ve uygulanması gereken prosedürler değişiklik gösterebiliyor. İngiltere çalışma vizesi veya izni için yapılacak normal başvurular için ortalama değerlendirme süreleri 21 gündür. Günümüzde İngiltere’nin sunduğu “Express Vize” uygulamasından faydalanarak bu değerlendirme sürecinin 5 güne kadar düşürülmesi de sağlanabiliyor.

Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması, Türkiye’den Avrupa Birliği üye ülkelere çalışma, oturum izni alınabilmesine olanak sağlayan bir anlaşmadır. Son günlerde sıkça gündeme gelen ve AB’den ayrılan İngiltere’nin yeniden uygulamaya almasıyla birlikte Türkiye’de vatandaşların yararlanabildiği bir anlaşmadır. Bu anlaşma kapsamında AB üye ülkelerinde ve artık İngiltere’de şirket kurma koşuluyla oturum izni alınabilmesini sağlamaktadır. Ankara Anlaşması kapsamında 1+3 yıl şeklinde vize alınabilmektedir. Ankara anlaşması kapsamında iş kurma vizesi hakkından faydalanan vatandaşlar, 1 yılın sonunda 3 yıl süreyle serbest mesleklerini icra etmeleri gerekiyor. Bu şartları sağlamaları halinde İngiltere süresiz oturum iznini de alabilmektedir.