2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir yıldan daha az bir zaman kalmışken birçok kişinin kafa karışlıklığı devam ediyor. Kafa karışıklığının ise iki ana nedeni bulunuyor. İlki, muhalefet partilerinin oluşturduğu 6'lı masanın (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu) ortak bir aday seçememiş olmaları. Birçok kişi bu masadan çıkacak adayı merakla beklese de henüz siyasilerden açıklama gelmiş değil.

Kafaları karıştıran bir diğer husus ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı. Bunun nedeni ise Anayasada bulunan "bir kişi en fazla 2 kez cumhurbaşkanı" seçilir maddesi. Hukukçular Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2023 seçimlerinde aday olamayacağını ifade ediyor. AK Parti cephesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı önünde engel olmadığını söylüyor.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'dan Açıklamalar

Taraflar arasında bu kafa karışıklığı devam ederken konu hakkında bir açıklama da Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'dan geldi! Son dönemlerde özellikle de mültecilere tutumu nedeniyle sık sık gündeme gelen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olmasının mümkün olmadığını ifade ediyor: “Normal şartlarda seçimlerin haziran ayında yapılması gerek ve mevcut anayasaya göre haziranda yapılacak bu seçimlere Recep Tayyip Erdoğan’ın yasal olarak girmesi mümkün değil. Çünkü anayasaya göre iki kez cumhurbaşkanlığı yapılabilir ve Erdoğan iki kez cumhurbaşkanı oldu.”

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Ayrıca Ümit Özdağ, açıklamalarıyla CHP ve İYİ Parti'ye de yüklenmeyi ihmal etmedi; “Görüyoruz ki CHP ve İYİ Parti, Erdoğan mağdur olmasın diye erken seçime destek vereceklerini açıkladılar. Erken seçimde bir sene önce değil, bir ay önce yani erken de değil aslında. Sadece adı erken seçim. Akşener’ in izahını anlamak mümkün değil. ‘Erdoğan mağdur olmasın’ diye diyorlar. Anayasa iki kez cumhurbaşkanlığı öngörmüşse bir daha aday olabilsin diye anayasaya karşı hile yapmanızı Türk halkına nasıl izah edeceksiniz? Siz nasıl muhalefet partisisiniz? Siz çakma muhalefetsiniz. Siz Erdoğan’ın payandasısınız.”

Ümit Özdağ'ın iddiaları ise şu sözlerle devam etti; 'Efendim biz yapmazsak nasıl olsa Yüksek Seçim Kurulu yapar.” Bırakın Yüksek Seçim Kurulu anayasayı çiğnesin. Bırakın o ayıp YSK’ ya ait olsun. Buradan bütün Türk halkına sesleniyorum. Erdoğan anayasayı çiğnemek için hazırlanıyor. Kılıçdaroğlu ve Akşener de kendisine yardımcı oluyor. Bu seçimin erken olmasına falan gerek yok. Bu seçim tarihinde olmalı. Biz Zafer Partisi olarak seçim kampanyamıza başladık ve seçimlerin de gerçek tarihinde yapılmasını istiyoruz. ‘Erdoğan da bu seçimde aday olamaz’ diyoruz.”

Bakalım bu açıklamalara AK Parti, CHP ya da İYİ Parti'den yanıt gelecek mi?