Araç sahibi olmak isteyenlere Ziraat Bankası'ndan müjde! Hacizli araçlar piyasa fiyatının çok altına satışta.

Tüm dünyayı etkisi altına alan covid 19 salgını sebebiyle kişisel korumanın önemi arttı. Bu şartlar da toplu taşımacılık yerine kişisel araçların kullanımını arttırdı. Hal böyle olunca aracı olmayanlar araç almak için harekete geçti. Birikimi olanlar direkt bütçelerine uygun araçları almaya yönelirken, birikimi olmayanlar kredi kullanmak için bankalara başvurmaya başladı.

Artan kredi talepleri bankalar arasındaki rekabeti kızıştırdı. Müşteri portföylerini genişletmek isteyen bankalar kredi, kredi kartı, vadeli mevduat gibi ürünlerinde türlü avantajlar ve fırsatlarla müşterileri cezbetmek için elinden geleni yapmaya başladı. Ziraat bankası ise bu anlamda bir adım öne geçti, icra yoluyla satış hakkını aldığı araçları satışa çıkardı.

Ziraat Bankası Elindeki Araçları Satıyor

araç-2

Bankalardan kredi yoluyla alınan araçların, banka tarafından kredi bitene kadar rehni alınıyor. Kredi ödemeleri sorunsuz tamamlandığında araç üzerindeki rehin kaldırılıyor. Ödemelerde aksama yaşanması durumunda ise, kredi kullanıcısına yasal olarak 90 gün süre tanınıyor. 90 günün bitiminde, borç hala ödenmemişse, banka tarafından satış hakları alınan araç, satışa çıkarılıyor.

Bankalar, yaptıkları işlemler için fatura kesmek yeri dekont vermeleri sebebiyle, KDV mükellefi sayılmıyor. Bu sebeple de alıcılara KDV yükü yansıtmıyor. Durum böyle olunca, bankalar tarafından satışa çıkarılan araçlar, ikinci el piyasa değerinin çok daha altında oluyor.

Ziraat Bankası da kredilere teminat olarak gösterilen araçların, alacakları karşılığında satış haklarını edinip, alacaklarının tahsili için bu araçları satışa çıkarıyor. Diğer bankalar gibi Ziraat Bankası da KDV mükellefi olmadığı için araç satışlarında KDV yükünü alıcılara yansıtmıyor. Bu sebeple Ziraat Bankası tarafından satışa çıkarılan araçlar, ikinci el piyasasının daha altında satışa sunuluyor.

Ziraat Bankası Tarafından Satılan Araçlar Nasıl Alınır?

ziraat bankası-1

Ziraat Bankası bu araçları, teklif usulü ile satışa çıkarıyor. Satılık ilanları Ziraat Bankası'nın resmi web sitesinde yer alıyor. Bu ilanlara teklif verebilmek için öncelikle aracın seçilmesi gerekiyor. Ardından seçilen aracın numarası ile en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek teminat yatırmak gerekiyor. Daha sonra Ziraat Bankası sitesine giriş yaparak dekont numarası ile seçilen araca teklif vermek gerekiyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Teklifler banka tarafından belirlenen süre boyunca geçerli oluyor. Süre sonuna kadar en iyi teklifi veren kişi aracı almaya hak kazanıyor. Aracın devir tescil işlemleri yapıldıktan sonra, teminat yatıran ancak aracı almaya hak kazanamayan kişilerin yatırdıkları teminat iade ediliyor. Böylece araç almak isteyenler, istedikleri araçlara piyasa fiyatının çok daha altında sahip olmanın keyfini yaşıyor.