2021 yılında bankacılık sektöründe yapılan düzenleme ile birlikte o hesaplar için zaman aşımı uygulanacak. Bankalar, düzenleme çerçevesinde 10 yıl süreyle hiç işlem yapılmayan ve unutulan yatırım hesaplarını silecek. Bankada daha önce hesap açmış ve yıllardır hiç işlem yapmammış olanların vakit kaybetmeden bankaya başvuru yapması gerekiyor. Ziraat Bankası’ da zaman aşımına uğrayacak yatırım hesapları listesini açıkladı. Hemen Ziraat Bankası web sitesinden sorgulanabiliyor!

Ziraat Bankası Zaman Aşımı Uygulanacak Yatırım Hesapları

Ziraat Bankası, 22.04.2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7316 sayılı Kanun kapsamında yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanmış tüm emanet ve alacak, hesap sahibinin yaptığın son işlemin üzerinden 10 yıl geçmiş ise YTM’ye emaneten devri gerçekleştirilecek.

Yapılan düzenleme ile ilgili olarak Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilen açıklamada zaman aşımı yaptırımı gerçekleştirilecek tüm yatırım hesaplarının yer aldığı liste de yayınlandı. Zaman aşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde yer alan kişilerin, hesapların YTM’ye emaneten devir yapılmadan önce Ziraat Bankası şubelerine şahsen başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Ziraat Bankası tarafından belirlenmiş olan süre içerisinde Ziraat Bankası şubelerine giderek, başvuruda bulunmayan kişilere ait olan yatırım hesaplarına ilişkin tüm emanet ve alacakların devri yapılacaktır. Bu devir işlemleri de zaman aşımına uğrayan hesap sahibinin adına açılacak Takasbank, MKK nezdindeki YTM uhdesindeki hesaplara devirleri gerçekleştirilecek.

Ziraat Bankası Zaman Aşımına Uğrayacak Hesap Sorgulama

Ziraat Bankası, 2022 yılı içerisine zaman aşımına uğrayan yatırım hesaplarını yayınladı. 2022 yılında zaman aşımına uğrayacak olan yatırım hesaplarını görebilmek için Ziraat Bankası resmi web sitesinde yer alan Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar ekranından kolaylıkla sorgulama gerçekleştirilebilmektedir.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Zaman aşımına uğramış olan yatırım hesaplarına ilişkin Ziraat Bankası tarafından yayınlanan listede adının olup, olmadığını kontrol etmek isteyenler basit şekilde sorgulama yapabiliyor. Sorgulama işlemi için Ad ve Soyad bilgilerinin ve yanı sıra sayfada yer alan güvenlik kodunun ilgili alanlara yazılması ve sonrasında “Gönder” seçeneğine tıklanması gerekiyor. Bu şekilde Ziraat Bankası tarafından 2022 yılında zaman aşımına uğrayacak yatırım hesapları ile ilgili açıklanan listede adınızın ve dolayısıyla zaman aşımına uğrayan yatırım hesabınızın olup, olmadığını öğrenebilirsiniz.