Banaklarda açılan ancak daha sonra unutulan hesaplarla ilgili önemli açıklama geldi. Vatandaşın bankada açtığı ve unuttuğu hesapları için son başvuru tarihleri açıklandı. Ziraat Bankası, bankacılık mevzuatı gereğince o süre içerisinde hiç işlem yapılmayan banka hesapları için açıklama yayınladı. Ziraat Bankası, bankada hesabı olan ve hiç işlem yapmayan kişilerin o tarihe kadar başvuru yapması gerektiğini duyurdu. Peki Ziraat Bankası’nda unutulan hesaplara ne oluyor? Unutulan hesaplar için son başvuru tarihi ne zaman? Detaylar haberimizde!

Ziraat Bankası’ndan Unutulan Hesaplar İçin Açıklama

Ziraat Bankası, bankacılık mevzuatı gereğince açılmış ancak daha sonra unutularak, hiçbir işlem yapılmamış olan banka hesaplarıyla ilgili açıklama yayınladı. Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada, bankacılık mevzuatı gereğince zaman aşımı uygulanacağını duyurdu. Zaman aşımı uygulaması 22.03.2021 tarihli 31462 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7316 sayılı Kanun’un 12.maddesine ilişkin düzenleme kapsamında gerçekleştirilecek.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Söz konusu kanun maddesine göre bankacılık kuruluşları, yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden doğan tüm emanet, alacak ve hesaplara ilişkin olarak sahibi tarafından 10 yıl boyunca hiçbir işlem yapılmaması durumunda zaman aşımı uyguluyor.
Ziraat Bankası tarafından söz konusu hesaplar, doğrudan YTM’ye devredilecek. Buraya devredilen ve son başvuru tarihine kadar herhangi bir talebin gelmemesi halinde kişinin talep hakkı kalmamaktadır. Yani zaman aşımı başvuru tarihini kaçıran kişiler, söz konusu hesap ve içerisindeki yatırımı için ilerleyen süreçte herhangi bir hak talebinde bulunamayacak.

2023 Yılında Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar

Ziraat Bankası, zaman aşımı nedeniyle hesabını ve içerisindeki yatırımını kaybetmek istemeyenlerin vakit kaybetmeden başvuru yapması gerektiğini açıkladı. YTM’ye devir işlemi gerçekleştirilmeden önce başvurunun gerçekleştirilmesi gerekiyor.
Ziraat Bankası resmi web sitesi üzerinden 2023 yılında zaman aşımına uğrayacak yatırım hesapları listesi yayınladı. Vatandaşlar Ziraat Bankası resmi web sitesindeki bu bölümden kolay bir şekilde adına Ziraat Bankası’nda açılmış ve zaman aşımına uğrayacak herhangi bir hesabının olup, olmadığını kontrol edebiliyor. Ziraat Bankası 2023 yılında zaman aşımına uğrayacak hesaplar listesinde pratik bir şekilde sorgulama işleminin yapılabilmesi mümkündür.

Sorgulama ekranında isim ve soyad veya unvan bilgilerinin girilmesi ve yanı sıra sayfadaki güvenlik kodu doğrulamasının girilmesi yeterlidir. Bu şekilde 2023 yılında zaman aşımına uğrayacak hesaplar arasında adına kayıtlı bir hesap olup, olmadığını öğrenebiliyor.