Günümüzde bankada hesabı olmayan kalmadı. Maaş veya aylık almak, nakit desteği ve daha pek çok farklı işlem için bankaları kullanmak durumunda kalıyoruz. Finans ve ekonomi sisteminde bankacılığın aktif rol üstlenmesiyle birlikte vatandaşlar bankada hesap açmak durumunda kalıyor. Ancak bazı banka hesapları vatandaşlar tarafından unutuluyor. Böyle bir durumda da banka hesaplar ile ilgili zaman aşımı uyguluyor. O bankadaki hesaplarında işlem aktifliği olmayan kişilerin banka hesapları silinecek.

Ziraat Zaman Aşımı Yaptırımı

Ziraat Bankası, bazı hesaplar için zaman aşımı yaptırımı uygulayarak, komple silecek. Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan ve zaman aşımı kriterleri kapsamında yer alan hesaplarında birikimi bulunanlar, bu birikimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor.
Yıllarda uğraşıp yaptığı birikimlerini Ziraat Bankası’nda tutanlar için önemli bir çağrı yapıldı. Birikimini banka hesabına koyan ve orada bırakan kişiler, bu birikimlerini kaybetme riski yaşıyor. Bu işlem için Ziraat Bankası’nı kullanan kişiler 22.04.2021 tarihli kanun düzenlemesi çerçevesinde 2022 yılı içerisinde hesaplarının silinmesiyle karşı karşıya kalıyor.

Ziraat Bankası’nda hesabı olan ve bu hesapta birikim veya yatırım yapmış olan vatandaşlar, bu hesapları üzerinden 10  yıl işlem gerçekleştirmemesi halinde “Yatırımcı Tazmin Merkezi” devri gerçekleştiriliyor. Böyle bir durumda da vatandaşlar herhangi bir şekilde Ziraat Bankası’ndan hak talebinde bulunamıyor.

10 yıl boyunca hiç işlem yapılmamış, para giriş ve çıkış gibi hareketlerin olmadı veya talimatı olmayan hesaplar için zaman aşımı uygulanacak. Zaman aşımı uygulanan hesaplar YTM’ye devredilecek. Bu aşamadan itibaren ise ilgili hesap ve içerisindeki bakiye/yatırım ile ilgili olarak hesap sahibinin herhangi bir hak talebi söz konusu olamayacak.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Ziraat Bankası Hesabı İçin Zaman Aşımı Kontrolü

Ziraat Bankası’ndaki hesabınızın zaman aşımına uğrayıp, uğramadığını veya bu işlemini uygulanıp, uygulanmayacağını basit şekilde kontrol edebilirsiniz. Ziraat Bankası’nın resmi internet sitesinde yer alan “Zamanaşımına uğrayan hesapları görebilmek için tıklayın” seçeneğiyle kontrol sağlayabilirsiniz. Bu sayede YTM Zaman Aşımı Listeleri kısmından “ad soyad/unvan bilgilerini girip, “güvenlik kodu” doğrulamasını yapmalısınız. Son olarak “Gönder” seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Böylelikle hesabınızın durumuyla ilgili en doğru zaman aşımı durum bilgisini öğrenebilirsiniz.