Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Bankalar açtığımız mevduat hesapları, belirli süreler boyunca hiç işlem görmediğinde kullanılmayan hesaplar olarak kabul görüyor. Kanun kapsamında bu hesaplarda bulunan tüm yatırımlar Yatırımcı Tazmin Merkezi ( YTM)’ ye devrediliyor. Serbest Piyasa Kurulu’na bağlı olarak faaliyet gösteren YTM altında MKK yani Merkezi Kayıt Kuruluşu ve TAKASBANK’ ta yatırımcı adına açılan hesaplarla devrediliyor. Diğer bir anlatımla 10 yıl boyunca işlem görmeyen mevduat hesaplarında bulunan tüm yatırımlar, bankanın yetkisinin dışına çıkıyor ve SPK altında faaliyet gösteren kurumlara aktarılıyor. Ziraat bankası her yıl zamanaşımına uğramak üzere olan hesapları listeleyerek duyuruyor. Böylece hak sahipleri henüz devredilmeden önce, yatırımlarına erişebiliyorlar. Sizin de Ziraat Bankası’ nda açmış olduğunuz ve zaman içerisinde unuttuğunuz hesabınız varsa, kısa bir sorgulamayla hesaplarınıza ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Zamanaşımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası, diğer tüm bankalarda olduğu gibi, 10 yıl boyunca işlem görmeyen hesapları, yetkili kuruluşlara yine yatırımcı adına açtığı hesaplar yoluyla devrediyor. Bu aşamadan sonra, yatırımcılar belirli bir süre daha buradaki hesaplara erişerek yatırımlarına ulaşabiliyorlar. Banka her yıl zamanaşımına uğramak üzere olan hesapları listeleyerek duyuruyor. Bu liste içerisinde sizin de hesabınızın olup olmadığınıysa, kısa bir sorgulamayla öğrenmeniz mümkün.

Sorgulama işlemini, Ziraat bankası resmi web sitesi üzerinden süratli bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Sorgulama için https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/zaman-asimi-mevduat-2022 linkine başvurabilirsiniz. Bu linkte olası hesap sahibinin sadece adını veya ticariyse unvanını yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda hesap bulunduğunda, banka ile doğrudan iletişime geçmeniz ve hesabın yetkili kullanıcısı olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor.

Zamanaşımına Uğrayacak Olan Yatırım Hesaplarına Ne Oluyor?

Ziraat bankası yatırım hesaplarının tamamı 10 yıl boyunca hiç işlem görmediğinde, ilgili yasa gereği, yetkili kuruluşlarda yatırımcı adına hesap açarak, tüm tutarı buraya gönderiyor. Yatırımcı tazmin Merkezi adıyla faaliyet gösteren bu kurum, kendisinde biriken tutarları yine yatırımcı adına açılan hesaplar yoluyla TAKASBNAK ve MKK’ ya devrediyor. Bu devir işleminden sonra bir yıl içerisinde Yatırımcı Tazmin Merkezi’ ne ilgili hesap sahibinin ulaşması halinde, mevduat kullanılabiliyor. Bu süre içerisinde de ulaşılmayan hesapların Hazineye devri gerçekleşiyor. Sizde unuttuğunuz bir hesabınızın olup olmadığınız, Ziraat Bankası’ nın web sitesi üzerinden yapacağınız sorgulamayla öğrenebilirsiniz.